Nawigacja
Artykuły: Szperanie w historii
Piotr Niwiński: Krąg Puszczy w latach II Wojny Światowej. Valivade, Indie.
Otrzymanie Imienia (Miana) Puszczańskiego zawsze traktowane było (i jest nadal!) jako wielkie wtajemniczenie, najwyższe, możliwe do osiągnięcia wyróżnienie instruktorskie. Przyczynia się do tego niezmienne utajnienie Kręgów Puszczańskich, pogłębione okupacyjną konspiracją, oraz zejściem kręgów do podziemia w całym okresie komunistycznym.

Piotr Niwiński: Przygody kolekcjonera, czyli polowanie na harcerskie pamiątki
Spośród różnych źródeł zdobywania "harcerscian", czyli historycznych pamiątek z dziejów naszego ruchu na czoło wysuwają się Allegro i E-bay. Dziś jednak o kryjącym się w tym niebezpieczeństwie.

Piotr Niwiński: Przygody kolekcjonera, czyli polowania na harcerskie pamiątki.
Na naszym portalu HR-a od dawna najpopularniejszym miejscem odwiedzin jest galeria, w której zamieszczamy nowo zdobyte lub odkryte harcerskie odznaki, pocztówki, sztandary, kroniki czy legitymacje harcerskie.

T. Pielasz: Harcerstwo będzie takie, jakimi będą jego instruktorzy. Mój udział w "Zjeździe Łódzkim"

Hm. T. Pielasz, Mój udział w Zjeździe Łódzkim /w:/ W 40-lecie Zjazdu Łódzkiego, pod red. W.J.Katnera, Łódź 1997.


Kamila Wajszczuk: Z Pomarańczarnią przez dziesięciolecia
W listopadzie swoje dziewięćdziesiąte urodziny świętowało jedno z bardziej znanych warszawskich środowisk harcerskich, Szczep 23 WDHiZ "Pomarańczarnia".

Zapomniany wywiad z Olgą Małkowską z lat 70-tych ub.wieku.
"PIĘKNA MŁODOŚĆ" (rozmowa Grzegorza Bytnara z Olgą Drahonowską-Małkowską)

Wilk Samotnik: Niezwykłe rejsy harcerskie - Przerwana podróż"Poleszuka"
Fred Tomczyk, nauczyciel i żeglarz, tuż przed wojną wyruszył w harcerski rejs dookoła świata 21 września 1939 roku otrzymał rozkaz, by zostać za Oceanem i opiekować się polskim jachtem. Ten dzień odmienił jego życie.

Piotr Niwiński: Krzyż harcerski
This is a guide that will assist in the basics of Polish Scouting Badges and the authenticity of their rarity.

Grzegorz Skrukwa: Na przełaj między propagandą, kontestacją i wymogami rynku
O treściach i liniach tygodnika "Na Przełaj" w II połowie lat 80-tych (1984-1989) - ciąg dalszy materiału z "HR" 5/2008: polska młodzież potępia amerykańskie rakiety; wolę być; seks, rock i Kodeks Ucznia; głasnost i walka o tolerancję; koniec czyli nadejście prawdziwego rynku.

Piotr Niwiński: Tajemnicze początki harcerstwa - nowe odkrycia !
Wśród Organizacji, które miały duży wpływ na powstanie polskiego Skautingu najczęściej wymienia się Sokoła, Eleuterię i Zarzewie. Niekiedy wymienia się też i Drużyny Bartoszowe.

Bogusław Molenda, Andrzej Bukowski, Bogusław Rybski: Krakowskie reaktywowanie ZHP w grudniu 1956
Blisko 25 lat temu, na łamach HR-a (12/1984) pojawił się artykuł który zaskoczył większość czytelników. Do tego stopnia zaskoczył że ... "zaniemówili". Powód "zaniemówienia" był prosty. Artykuł był "niewygodny". Dla kogo ? Z pewnością dla reprezentantów "linii oficjalnej", w osobach tworzących etatowy aparat GK ZHP i jej "otoczenie" (często wywodzące się z tradycji OH lub wprost z OH) - bo deprecjonował legendę "zbiórki łódzkiej". Ale co gorsza był również "niewygodny" dla części reprezentantów niejawnego Ruchu Harcerskiego bo utrudniał im sugerowanie że "ten ZHP to nie ten ZHP". Czyli dla jednych i drugich najwygodniejsze było "zaniemówienie". Zaskakująca "koalicja". Nieprawdaż ? Czytając, pamiętajcie że artykuł był pisany jeszcze w "epoce cenzury" i niektóre jego tezy nie mogły być napisane "wprost". Jako swego rodzaju uzupełnienie zamieszczamy obszerny fragment wypowiedzi Druha Bogusława Rybskiego, członka ówczesnej "rewolucyjnej komendy". Wypowiedź pochodzi ze spotkania instruktorskiego z 04.12.1996 roku i na pewno nie była wygłoszona pod jakąkolwiek presją.

Grzegorz Skrukwa: "Tucha" czyli półprawdy i przemilczenia
"Przed stuleciem harcerstwa". Recenzja książki Antoniny Guryckiej Tucha. Opowieść o Wiktorii Dewitzowej.

Maciek Pietraszczyk: Bohater brudnej wojny. BP a chwała i hańba brytyjskiej armii

bp1Bohater, to nie tyle ktoś, kto nie odczuwa strachu lub ktoś, kto potrafi przełamać swój strach. Bohater to ktoś, kto potrafi iść za swoimi ideałami nawet wtedy, gdy jest to marsz pod prąd i gdy rozsądek podpowiada, żeby postąpić zupełnie inaczej.



Piotr Niwiński: Pierwsze oznaczenia stopni skautowych.
W legitymacji skautowej z 1914 roku znajdują się cztery stopnie skautowe : - młodzik - wywiadowca - ćwik - harcerz po egzaminie Jak oznaczano te stopnie ?