Nawigacja
Artykuły: Szperanie w historii
Notatka Córki Baden Powell'a i Jego Ostatnie Życzenia
BiPi ze swą żoną Olave mieli piękny zwyczaj wydawania własnych kartek z pozdrowieniami dla Przyjaciół na całym świecie. Te kartki trafiały również do Polski.

Piotr Niwiński: "Harcerskie" Boże Narodzenie
Nawet w najczarniejszych latach komuny obchodziliśmy Opłatek - "Harcerską Wigilię" i spotykaliśmy się na Pasterce.

Alicja Sokołowska - Kulczycka: Początki ruchu harcerskiego /Miedzy Lwowem a Zakopanem/
W dniu 31.10 br. przypadała 120 rocznica urodzin Andrzeja Małkowskiego. Z tejże okazji staraniem Harcerskiego Kręgu Seniorów-Kombatantów w Krakowie została odnowiona tablica pamiątkowa ku czci Twórcy Harcerstwa (tablica mieści się przy ul. Grabowskiego 4).

Henryk G. Wechsler: Legenda Kursów nad Wigrami
Coraz większe zainteresowanie kształceniem instruktorskim w sposób "naturalnej w harcerstwie relacji mistrz - uczeń. Głosem wpisującym się i dzisiaj w naszą dyskusję o przywództwie, o rodzeniu się autorytetów" Bo, jak dalej napisał Marabut w Pobudce - to nie jest zwykły opis kursów instruktorskich. Polecamy również !

Janusz Sikorski: Historia Woodbadge w kontekście BSA

W 1911 roku, 4 lata po powstaniu skautingu w Wielkiej Brytanii, generał Baden-Powell rozpoczął szkolenie skautmistrzów poprzez serię wykładów. W 1919 r. William de Bois Maclaren nabył nieruchomość w Epping Forest, niedaleko Londynu, zwaną Gilwell Park i podarował ją skautom. Rano 8 września 1919, 61-letni emerytowany Inspektor Generalny armii brytyjskiej, generał Robert Baden-Powell, podniósł do warg róg kudu, jednej z największych afrykańskich antylop i zadął, długo i mocno....


Grzegorz Skrukwa: Na przełaj między opozycją a systemem
Tygodnik ZHP "Na Przełaj" w latach 1980-1983 Tygodnik "Na Przełaj"; wydawany był w okresie PRL pod egidą ZHP i adresowany był do młodzieży szkół ponadpodstawowych. W szerszej świadomości funkcjonuje najprawdopodobniej przede wszystkim jako czasopismo, które jako pierwsze publikowało na dość szeroką skalę materiały o polskim rocku i subkulturach, pod pewnymi względami można porównać jego rolę z radiową "Trójką". Dziś ZHP, ani ruch harcerski, w ogóle nie dysponuje tak szeroko oddziałującym tytułem.