Na gorąco !
Artykuły: Na Gorąco
hm. Jolanta Kreczmańska - KTO TY JESTEŚ? JAKĄ MASZ ODZNAKĘ?

Programowiec czy kształceniowiec, czy może metodyk? Coraz bardziej osacza nas ten podział. Niezwykle szkodliwy, bo kształtujący myślenie o harcerstwie wręcz na bazie zaprzeczenia tego czym jest Harcerski System Wychowawczy ....


hm. Jola Kreczmańska - Służba, ale jaka?

 

To tylko na pozór proste pytanie. Zacznijmy od miejsca służby w harcerstwie – to ona stanowi niezwykle ważny wyróżnik tego, kogo chcemy wychować. Chodzi o prospołeczną postawę, o to, by z harcerstwa wychodzili ludzie, dla których los innych, a nawet gotowość do poświęcenia czegoś dla innych była oczywistością. W ten sposób harcerstwo wpływa z jednej strony na kształt społeczeństwa przyszłości a z drugiej strony na pełnię życia, poczucie spełnienia naszych wychowanków. „Skaut musi uczynić ze swej gotowości do niesienia pomocy część swego codziennego życia, tak by automatycznie reagował w sytuacjach wymagających jego pomocy”. (**)


hm. Tadeusz Perzanowski - Uwaga, Geje - "odrażający, brudni, źli?"* - a może dzieci tego samego Boga?

     Tempo zmian cywilizacyjnych w ostatnim wieku wzrosło tysiąc krotnie. W trzecim tysiącleciu trudno za nimi nadążyć.  Nikt już nie pamięta o rewolucji seksualnej z  drugiej połowy XX w., o  erotyce Brigitte Bardot w filmie „I Bóg stworzył kobietę”, o perwersji ukazanej przez Marlona Brando w „Ostatnim tangu w Paryżu”. Nieliczni jeszcze trawią homoseksualne  „Moje własne Idaho” Gusa Van Santa czy film Russella Mulcahy’ego „Modlitwy za Bobby’ego” o przerażającej homofobii religijnej wspólnoty. W Niemczech do ewidencji ludności wprowadzono trzecią płeć (divers), a w klasyfikacji WHO istnieje 35 jej rodzajów (!). W liczącym 2,5 mln członków  Boy Scouts of America (USA) całkowicie otworzono się na homoseksualizm i do władz naczelnych dopuszczono gejów LGBT.  23 państwa otworzyły instytucję małżeństwa dla par jednopłciowych. Zjawisko homoseksualizmu stało się  zgodne z duchem czasu  XXI w.  Tymczasem w Polsce 38 % gejów i 28 % lesbijek doświadcza przemocy.  Jej sprawcami  w 26 % przypadków byli rówieśnicy w szkołach,  a w 3,5 % przypadków nauczyciele (!). To musi oburzać,  musi budzić protest, nie wolno milczeć.


hm. Marian Antonik - HARCERSTWO TO NIE HURTOWNIA ...

Przeczytałem niedawno w ”Czuwaj”, że harcerstwo zlotowe to odbicie naszego społeczeństwa i absolutnie się z tym nie zgadzam. Harcerstwo zlotowe to tylko obraz naszej bylejakości, słabości wychowawczej, wieloletnich zaniedbań w kształceniu drużynowych (a właściwie nie zaniedbań, tylko wyboru złego sposobu kształcenia).Tak, to był rzeczywiście obraz harcerstwa. Czy naprawdę był szokiem? Sądzę, że mógł być tylko dla tych, co to od lat opowiadają jaką jesteśmy fantastyczną organizacją (największą w Polsce) i że narzekają na tę organizację tylko malkontenci. Malkontenci to Ci starzy, co to jeszcze Małkowskiego pamiętają i nie rozumieją nowoczesnego świata.


phm. Maciej Pietraszczyk - Rewolucja kamingautu

W harcerstwie wychowujemy przez przykład własny. Przykład ten musi być spójny i zgodny z Prawem Harcerskim oraz wartościami, uznawanymi przez Ruch i organizację. Innymi słowy, instruktor ma żyć zgodnie z Prawem Harcerskim, które oparte jest na wartościach chrześcijańskich. 
Takie jest podejście modelowe. Ale życie z reguły odstaje od modelu.


pwd. Juliusz Idzikowski - To co? promujemy czy nie?

Promocja harcerstwa jest w dzisiejszych czasach bardzo ważna. Jesteśmy ze wszystkich stron bombardowani różnymi propozycjami spędzania wolnego czasu. Istnienie harcerstwa nie jest wcale tak oczywiste dla wszystkich. 


Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.