Nawigacja
Artykuły: O Metodzie
Drużynowy psycholog - wiedza i intuicja.
Czytając opowiadania Baden Powella nieodparcie nasuwa się wrażenie o głębokiej wiedzy psychologicznej Pierwszego Skauta. A przecież BiPi był wykształconym wojskowym! Jego wiedza, naprawdę zadziwiająca, opierała się w całości na praktyce, obserwacji i niezwykłej umiejętności wyciągania wniosków z najdrobniejszych zachowań podopiecznych.

Maciej Pietraszczyk: Współpraca - instrukcja obsługi
Jak podejść do współpracy z instytucjami państwowymi na przykładzie Straży Granicznej.

Kamila Wajszczuk: Jak wychować dobrego obywatela
Czy harcerskie zbiórki, biwaki i obozy mają cokolwiek wspólnego z wychowaniem dobrych obywateli? I kim właściwie powinni ci obywatele być? Próba odpowiedzi.

Maciej Pietraszczyk: Pole gry
Rozpoczynając grę terenową instruktor musi nie tylko określić jej cele i reguły, ale także wskazać obszar, na którym będzie się odbywała. Wskazać pole gry, gdzie uczestnikom zapewnione jest bezpieczeństwo.

Anna Wittenberg: Gdzie jest projekt?
Dwa tygodnie spędzone na Słowacji na pomocy w restaurowaniu średniowiecznych zamków - oto słowacki pomysł na wakacje skautowe.

Maciej Pietraszczyk: Sprawność "Siadacza"
Co ma wspólnego nauka siadania z harcerskimi stopniami i sprawnościami?

Kamila Wajszczuk: Indywidualność...?
Indywidualność to jedna z cech metody harcerskiej. Tylko czy harcerstwo rzeczywiście pielęgnuje indywidualny charakter młodego człowieka?

Barbara Wojtaszek: Zorientowani po Rajdzie Arsenał
Relacja szefowej jednego z patroli starszoharcerskich, który wziął udział w XXXIV Rajdzie Arsenał "Orientuj się!"

Grzegorz Skrukwa: Obóz na stanicy: antyobóz, mniejsze zło czy normalność?
Nie jest tym samym co samodzielny obóz w lesie, ale jeśli organizatorzy mają instruktorską świadomość celów i metod, może spełniać kryteria obozu harcerskiego...

Helena A. Jędrzejczak: Dramat w trzech aktach z komentarzem odautorskim
Kilka słów o pląsach i innych zwyczajach harcerzy, które nie zawsze występują tam, gdzie powinny....

Damian Grzegorczyk: Harcerska Piosenka: co to jest?
Nie od dzisiaj zastanawia mnie pojęcie harcerskiej piosenki. Co to dokładnie za zbiór? Jakiś konkretny? Oddzielony od innych? Może osobny gatunek muzyczny - harcerski? Spróbuję na takie pytania odpowiedzieć poniżej, ale również dotknąć problem ograniczenia się w doborze harcerskich piosenek.

Kamila Wajszczuk: Samodzielność i zaradność na obozie
Czy obozy harcerskie wychowują (jeszcze) do samodzielności i zaradności? A może są wyzwaniem tylko dla organizatorów?

Janusz Sikorski: Obóz harcerski - szkoła czy kolonia wypoczynkowa ?
Dzisiejsze czasy niosą sporo wyzwań. Z jednej strony rzeczywistość wokół zmienia się błyskawicznie dając nam do ręki nowe możliwości, z drugiej zaś strony wśród tych możliwości łatwo można zgubić cel naszych harcerskich działań. W tym artykule skupię się na rzeczach związanych z harcerskim obozowaniem. Sporo czasu zastanawiałem się jaki charakter powinien on mieć. Czy powinien przyjąć formę praktycznego poradnika w obozowaniu czy też jednak powinien traktować głównie o teorii związanej z harcerskim obozownictwem. Wybrałem to drugie ...

Od kolonii do obozu i znowu do...kolonii harcerskiej - rozmowa z Piotrem Niwińskim

Model obozu harcerskiego, taki jaki nam się wydaje "klasyczny", idealny, puszczański nie powstał chyba od razu, prawda? Jeszcze do lat 30-tych odbywały się zarówno OBOZY jak i KOLONIE harcerskie. Te ostatnie nie w głębi lasów, ale np. przy dworach ziemiańskich.


g00rek o piosence i harctrixie - rozmowa z hm. Michałem Góreckim
Co jest z piosenką harcerską? Dlaczego dziś nie powstają piosenki na miarę "Płonie ognisko i szumią knieje"? Czy w harcerskim śpiewaniu odbija się "harctrix"? Szanty i "Kraina Łagodności" - współczesność czy to już muzeum? Czy harcerskie śpiewanie umiera czy po prostu się zmienia?