- Drukuj
- 21 sie 2024
- - Harcerz Rzeczypospolitej, Rocznik 2024; PL ISSN 0860-6463
- 513 czytań
- 0 komentarzy
Ta rocznica podoba się nam w Redakcji w wersji Stulecia Harcerstwa w Bieszczadach, i to bardzo. Więcej kontrowersji budzi w nas sama „Operacja Bieszczady 40”. Ponieważ niejednokrotnie obozowaliśmy krakowskimi Szczepami jakby „obok” Operacji, trudno było nie zauważyć niedociągnięć i nieprawidłowości w życiu Stanic Operacji.
Nasz region, dawna Galicja, jest kolebką harcerstwa. W odróżnieniu od innych terenów objętych zaborami, tutaj Polacy mogli legalnie i dość swobodnie się zrzeszać, organizować, dlatego pierwsze drużyny i zastępy powstawały począwszy od 1910 roku właśnie tu: w Sanoku, we Lwowie, Przemyślu, Jarosławiu, Rzeszowie.
Wołosate 1971 r. Lipiec, Piotr Niwiński - Harcmistrz
Harcerz - weteran dobrze zna uczucie towarzyszące zbliżającemu się obozowi. Zna te tysiące projektów przebiegających umysł, podniecenie i radość, które towarzyszą nieodmiennie każdej chwili przybliżającej upragniony wyjazd. W tym roku wszystko musi być najlepsze, dopięte na ostatni guzik.
Zatwarnica 1965 r. okiem uczestnika, Andrzej Brożek - Harcmistrz
Dwudziesty szósty dzień obozu. Nagle normalne zajęcia harcerskie przerywa ostry dźwięk fanfar. A l a r m !!! Już wiadomo, to rozpoczyna się bieg harcerski. Przy pomocy kolegów szybko pakuję niezbędne rzeczy. Jeszcze chwila i dowiaduję się, że idę w patrolu trzecim pod komendą Jurka. Oprócz mnie idzie jeszcze dwóch "szczawi". Nie dziwię się tmu przezwisku. Mimo, że jestem już po dwóch obozach i jednym zimowisku obozuję po raz pierwszy ze starszoharcerskim "Białym Szczepem", a to zupełnie inna bajka!
Zatwarnica 1965 r. okiem komendanta, Piotr Stabryła - Harcmistrz
Był styczeń - 1965 rok.
Niedawno wróciliśmy z zimowiska w Bukowinie Tatrzańskiej pełni wrażeń i zapału do dalszej pracy harcerskiej. Na koniec stycznia zaplanowałem sobie zwołać uroczyste posiedzenia Rady Białego Szczepu. Trzeba było załatwić kilka ważnych spraw: ocenić obóz zimowy, podsumować półroczną pracę poszczególnych drużyn, zaplanować przyszłą pracę, a przede wszystkim powzięć szereg wiążących decyzji co do obozu letniego. Miejsce w zasadzie było już wybrane - wiadomo Bieszczady. Pozostała sprawa komendy oraz rozdzielenie i ustalenie terminu wykonania poszczególnych prac przygotowawczych.
- "Harcerstwo Radykalne - Droga Harcerza" - Marek Kamecki
- "Harcerstwo Radykalne - Droga Mistrzów" - Marek Kamecki
- "Młoda Drużyna" - Alojzy Pawełek
- "Doświadczenia i myśli Harcerzy Orlich i Harcerzy Rzeczypospolitej”
Polecamy na www.text.bci.pl, już do nabycia!
Na bazie starych, polskich tradycji budujemy harcerski ruch społeczny oparty o przyrodę, dostosowany do współczesnych potrzeb i realiów.
„O starodawnym, bo jak bór odwiecznym, rodzie mowa tu będzie. Ma on przodków we wszystkich wiekach i tradycję we wszystkich szczepach ludzkości, boć nie ród to ciała, lecz duszy, nie ród lasu mieszkańców, lecz lasu miłośników, przyrody czcicieli.” Lato Leśnych Ludzi - Maria Rodziewiczówna 1920r.
Bacówka jest darem osoby niezwykłej ale ufnej, że przekazanie jej harcerzom uchroni ją od degradacji a jej pierwotne przeznaczenie nie zostanie zmienione. Bacówka jest własnością Chorągwi Śląskiej ZHP, a jej gospodarzami są harcerki i harcerze 16 Drużyna Harcerska im. Żwirki i Wigury w Czyżowicach.
Ptasie Radio to inspirujący podcast stworzony i prowadzony przez pwd. Karolinę "Sikorkę" Sikorską. Podczas Zjazdu ZHP, pojawiła się w Sikorczej głowie, idea dzielenia się pasją do harcerstwa z szerszą publicznością oraz poruszania tematów trudnych i posiadajacych wiele twarzy - Sikorkę natchnęło by ruszyć z projektem pomimo braku umiejętności edycji, nagrywania oraz prowadzenia takiej formy publicystycznej. Ze wsparciem wielu znakomitych instruktorów, oraz Taty hm. Janusza Sikorskiego - postanowiła się podjąć wyzwania, bo czym jest harcerstwo bez stawiania sobie wyzwań.
Od tamtej pory Ptasie Radio stało się nieodłącznym elementem harcerskiej społeczności, poruszając różnorodne tematy związane z życiem harcerskim oraz goszcząc znakomitych gości, którzy wnoszą cenne doświadczenia i wiedzę do każdego odcinka.
Linki do odcinków w Artykule!
Social Sharing: |