Pan Przezydent Rzeczypospolitej przybywa na Zlot !
Od RedakcjiPrezydent RP Bronisław Komorowski z małżonką odwiedził w niedzielę harcerzy uczestniczących w Krakowie w Jubileuszowym Zlocie ZHP z okazji 100-lecia harcerstwa w Polsce.
Przed mszą św. Pani Prezydentowa Anna Komorowska i Prezydent RP Bronisław Komorowski złożyli wiązanki kwiatów na grobach marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Marii i Lecha Kaczyńskich w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu Po mszy św. w Katedrze Wawelskiej, koncelebrowanej przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, prezydent wręczył Ordery Odrodzenia Polski osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju ruchu harcerskiego w Polsce. Uroczystość odbyła się na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. Odznaczeni zostali:
KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
1. Druh harcmistrz Juliusz LANGNER
2. Druh harcmistrz Józef DROŻDŻ
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
3. Druhna harcmistrzyni Ewa KOSSOWSKA
4. Druh harcmistrz Tadeusz SIUDA
5. Druh harcmistrz Edward SZCZĘŚNIAK
6. Druhna harcmistrzyni Anna ZALESKA
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
7. Druh harcmistrz Tadeusz CYANKIEWICZ
8. Druh harcmistrz Stefan GASIKOWSKI
19 kolejnych osób, uhonorowanych Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi, swoje odznaczenia odebrało w poniedziałek wieczorem z rąk wojewody małopolskiego.

Po uroczystości Pan Prezydent odwiedził harcerki i harcerzy w miasteczku zlotowym na krakowskich Błoniach.
W powrocie do fundamentów braterstwa wiedzie droga do zdefiniowania nowych celów harcerstwa - powiedział w niedzielę prezydent Bronisław Komorowski.
- Fundamentem harcerstwa jest wiara w to, że człowiek człowiekowi jest bratem, że skaut ze skautem, harcerz z harcerzem zawsze ma wspólne ideały, wspólną symbolikę i wspólne marzenia – mówił prezydent.
- Nie nam, starszym, jest dane podpowiadać w sposób głośny, ale wydaje mi się, że w powrocie do fundamentów braterstwa harcerzy, poczucia wspólnoty, poczucia łatwości nawiązywania kontaktu z innym człowiekiem, szukania poprzez radość życia i umiejętność kształtowania postaw dzielnych ludzi, wiedzie droga do nowego zdefiniowania wyzwań, celów, które w dalszym ciągu stoją przed harcerstwem - podkreślił prezydent.
Życzył Związkowi Harcerstwa Polskiego i wszystkim harcerzom i harcerkom w Polsce, by "wspólnym wysiłkiem potrafili w zgodzie ze stuletnią tradycją wyznaczyć cele na przyszłość". - Czuwajcie następne sto lat - dodał.

Bronisław Komorowski podczas studiów na Uniwersytecie Warszawskim był instruktorem harcerskim . W harcerstwie poznał swoją żonę Annę. Podczas kampanii prezydenckiej oboje wielokrotnie mówili o swoich związkach z harcerstwem.
Pan Prezydent przybył do Miasteczka Zlotowego około 13.30, odwiedził Gniazdo Stołeczne. Były komendant Szczepu 208 Warszawskich Drużyn Harcerskich i Zuchowych im. Batalionu „Parasol” phm. Michał Senk pokazał „historyczne” zdjęcia z czasów, kiedy para prezydencka była członkami „208”. Dowiedzieliśmy się, że związek państwa Komorowskich rozpoczął się w harcerstwie dzięki nowym żółtym butom druha Bronka, które zwróciły uwagę jego przyszłej żony.

Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.