11 Listopada 1918 - harcerstwo bierze czynny udział - Wtedy i Dziś !
Od Redakcjiwww.11listopada1918.pl
Na tym portalu wiele o 90 Rocznicy odzyskania Niepodległości.
I jeszcze jedna wiadomość:
Do Warszawy dotarł "Ogień Niepodległości", przywieziony z Wołynia przez harcerzy ze Zgierza. Na dziedzińcu Belwederu lampiony z płonącym ogniem odebrali od harcerzy przedstawiciele prezydenta i naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego. Katarzyna Pawluczyk, harcerka ze Zgierza wyjaśnia, że ogień został zapalony na cmentarzu polskich legionistów w Kostiuchnówce na Ukrainie, a następnie przywieziony przez harcerzy w sztafecie rowerowej przez Łuck, Hrubieszów i Lublin do Warszawy.

Przekazanie "Ognia Niepodległości" w tym roku odbyło się w sposób szczególnie uroczysty. Harcmistrzyni Małgorzata Sinica, naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego tłumaczy, że w listopadzie tego roku przypada dziewięćdziesiąta rocznica powstania Związku Harcerstwa Polskiego, a ta uroczystość wpisuje się w obchody tej rocznicy.
11 Listopada, o godz. 12.18 w czasie Armatniego Salutu Honorowego przed Uroczystą Odprawą Wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza - po raz pierwszy Ogień Niepodległości został złożony na Grobie Nieznanego Żołnierza, przez Harcerską Asystę Honorową. Oby ta przywrócona po latach tradycja odtąd zawsze towarzyszyła uroczystościom 11 Listopada.
Tradycja "Ognia Niepodległości" pochodzi z dwudziestolecia międzywojennego. Dla upamiętnienia walk Legionów Polskich na Wołyniu, na cmentarzu legionistów w Kostiuchnówce zaczęto zapalać co roku ogień i przynosić go do Krakowa i Warszawy. W 1998 roku akcję tą przywrócili harcerze ze Zgierza.Social Sharing: Facebook Google Tweet This

10
MaciekP dnia listopada 13 2008 02:41:30

A pocztami sztandarowymi dowodził niżej podpisany Smile

1
sikor dnia listopada 14 2008 12:28:39

Chwalipięta Wink

10
MaciekP dnia listopada 17 2008 23:10:11

Chwalmy się, bo nikt nas nie pochwali PfftPfft

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.