"Zagubione" książki harcerskie znowu dla Was !
Drodzy Wędrownicy !

Oddajemy w Wasze ręce kolejną "zagubioną" książkę harcerską. Obok Wędrowników Pawła Mateusza Puciaty, jest to jedna z najlepszych książek o Wędrowniczej gałęzi naszego Ruchu.
Książka druha Jerzego Kreinera "Zastęp starszych chłopców - listy do wędrowników" zdumiewa. Jego wizja wędrowników wyprzedza swą epokę o lata całe i bardziej pasuje do czasów dzisiejszych.
Program i metoda, wezwanie do pracy nad sobą, do samodoskonalenia, kształtowania osobowości : "ciała i ducha", do poszukiwania pól służby, wędrowania, puszczaństwa, specjalizacji. Wędrownicy to żywe i bardzo zindywidualizowane jednostki, uświadamiające sobie swą wartość i poszukujące już miejsca w życiu dorosłym.
Jedno w tej książce odbiega od znanych nam metod pracy wędrowniczej. Otóż druh Kreiner zaleca, by małe grupy wędrowników - zastępy, były zakładane i prowadzone na początku przez insruktora, starszego doswiadczeniem wędrownika - Wodza zastępu. Wybór zastępowego następuje na kolejnym etapie rozwoju zastępu. To ciekway pomysł, choć współcześnie dyskusyjny.
Jednak w wielopoziomowych szczepach może to być dobry sposób na "rozkręcenie" wędrownictwa.
Zastęp starszych chłopców, to bardzo zżyta i pasująca do siebie na zasadzie "przyciągania się przeciwności" gromadka, której dotychczasowy "jałowy dryf" w drużynie harcerskiej staje się wędrowniczym wyzwaniem, na miarę młodzieńczych ambicji. Harcerstwo w ogóle, a Wędrownictwo w szczególności nie znoszą rutyny i schematów, dlatego w naszej harcerskiej pracy powinniśmy jak najszerzej korzystać z różnorodnego dorobku naszego Ruchu, niesłusznie zapomnianego i czekającego nierzadko na ponowne odkrycie.
Dlatego współcześnie te książki powinny się znaleźć w biblioteczce każdego instruktora i Wędrownika.
Czuwaj !

Wilk Samotnik
Kraków, 4 stycznia 2011 r.

Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.