Nawigacja
Sławek Nowiński HO: Harcerstwo: historia którą tworzymy

Aby zrozumieć moc Skatingu trzeba zacząć od początku od twórcy tego wszystkiego, od pierwszej iskry jaką wywołał Robert Baden-Powell.


BI-PI powierzając parę poważnych zadań młodym chłopcom zauważył coś, doszedł do pewnych wniosków na podstawie których wydał książkę dla żołnierzy. To również zainspirowało go do zorganizowania pierwszego obozu skautowego na podstawie którego wydał książkę "Scouting for Boys". I tak powstał zalążek Harcerstwa, chodź nie jestem pewien czy 100000 członków których zgromadził Bi-Pi można jeszcze nazwać zalążkiem.


Dwa lata po odejściu Bi-Pi ze służby wojskowej ożenił się z kobietą, która również kontynuowała i rozszerzała działalność swego męża. Robert Baden-Powell przed śmiercią dał przesłanie dla wszystkich skautów: "uczyńcie świat chodź trochę lepszym", to przesłanie powinno towarzyszyć każdemu skautowi przez całe życie.


Następną ważną osobą którą żaden Harcerz, skaut nie może przeoczyć mówiąc o naszej historii jest Olave Baden-Powell, żona Bi-Pi. Mając 23 lata (w ów czas Bi-Pi miał 55) wzięła ślub z Robertem Baden-Powell. Olave zajęła się jako pierwsza żeńską organizacją skautową oraz wydała również książkę dla dziewcząt skautek. W taki sposób powstała organizacja WAGGGS. W 1930r. została ona wybrana na naczelną skautkę świata.


Lecz jak skauting dotarł do polski? Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba porozmawiać o osobie ważnej, a wręcz niemal najważniejszej dla naszego Harcerstwa.
Andrzej Małkowski, osoba która przyprowadziła skauting do polski, przetłumaczyła książkę "Scouting for Boys" na nasz ojczysty język, oraz zaczęła działanie Bi-Pi na terenie polski. za jego sprawą powstało również państwo Harcerskie na terenie polski.


I w taki sposób rozpoczęła się działalność Harcerstwa, lecz mówią, iż nic nie trwa wiecznie, czyżby? Dla mnie historia która zdarzyła się podczas drugiej wojny światowej temu zaprzecza, gdyż harcerstwo wtedy stworzyło już takie siły patriotów że największe mocarstwa nie dały rade ich zniszczyć. Patrząc na wydarzenia, które miały miejsce podczas drugiej wojny światowej, grzechem dla harcerza było by nie przeczytać ksiązki "kamienie na szaniec". Nie bez powodów ksiąska o Harcerzach znalazła się w kanonie lektur szkolnych, gdyż właśnie w Harcerstwie jest ukryte najwięcej patriotyzmu i odwagi. Pokazuje to serca młodych ludzi, ich wole walki, ich siłę i miłość do ojczyzny.

Teraz my tworzymy, tą historie, kontynuujemy dzieło wielkich ludzi. Nasza organizacja trwa już ponad jeden wiek. Przez te 100 lat narodziło się tylu wartościowych harcerzy iż nie sposób ich wymienić, co najmniej połowa, a nawet więcej wartościowych ludzi z przed ostatniego wieku, jestem niemal pewien, iż było a nawet są (gdyż jak dla mnie być się nie przestaje) harcerzami.
Przesłania jakie głoszę innym Harcerzom to tylko słowa które już ktoś wypowiedział, nawet nie tylko, lecz aż słowa to właśnie one pokazują każdemu Skautowi jaki ma być, do czego ma dążyć, a w szczególności ideały którymi ma się kierować, jedyne 10 zdań w których zawierają się cała ideologia, miliardy myśli i to co od wieków dla każdego szlachetnego człowieka było ważne: Honor.

Sławek Nowiński HO


Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.