Nawigacja
Artykuły: Wędrownicze rozmyślania
pwd Sławek Nowiński: Czy opłaca się być uczciwym?

Czy opłaca sie być uczciwym?


 

Człowiek to niesamowita istota, istota pełna wiary, której nie jest łatwo zmienić sposób myslenia, która raz popchnięta w danym kierunku po prostu brnie przed siebie. Gdy o tym piszę jestem daleko od swej ojczyzny, przyjaciół czy niemal kogokolwiek znajomego, nikt mnie nie może oceniać, nikt mnie nie może rozliczyć, oprócz mnie samego. Opiszę dziś jak pewnej osobie gorycz mieszała się z dumą. Nazwijmy ją pan X.


Magda Lenartowicz: Wolność czy pozorne bezpieczeństwo?

Dwa słowa wyjaśnienia – o tym, dlaczego to co się dzieje w tej chwili w Polsce jest ważne, na tyle ważne, że wrzucam ciągle nowe posty, cytaty, relacje – choć na ogół unikam wrzucania postów nawiązujących do kwestii politycznych.

Więc dlaczego teraz?


hm. Iza Staszczyszyn: hm. Janusz Sikorski - Gawędy Wilka Ojca

hm. Janusz Sikorski – Gawędy Wilka Ojca

 

Harcmistrz, który sięga po książkę z gawędami? Wstyd. Kpina. Strata czasu...

A może jednak nie?


hm. Iza Staszczyszyn: hm. Marek Gajdziński - HSW

hm. Marek Gajdziński  - Harcerski System Wychowania

 

 

Ha! Pozycja nomen omen już kultowa. Jak tutaj po nią nie sięgnąć po raz kolejny? Zwłaszcza będąc instruktorem harcerskim ;)?

Książka druha Gajdzińskiego w sposób doskonały opisuje wypracowaną przez harcerskich instruktorów harcerską metodę wychowawczą, opisuje ją zarówno pod kątem teoretycznym jak i praktycznym. Dlaczego warto sięgnąć po tą pozycję? ..


hm. Iza Staszczyszyn: Michel Houellebecq - Uległość

Michel Houellebecq  - Uległość


Powód, dla którego sięgnęłam po tą właśnie pozycję jest dość prozaiczny – stała u mnie na półce już od jakiegoś czasu. Kupiona w ramach poszerzania horyzontów, a także z ciekawości co też współczesna literatura francuska oferuje. ...


Wędrujący Płomień: Krzyż Harcerski czy kolejna przypinka?

Czy w ramach dyskusji nad nowym systemem metodycznym coś nam przypadkiem nie umknęło?


pwd Karolina Tabor: Tożsamość w harcerstwie

Kim jesteś? Polakiem, europejczykiem, uczniem, bratem i harcerzem.. Często patrzymy na siebie przez role społeczne, które pełnimy w życiu albo grupy, z którymi się identyfikujemy. Może cześć z nas może określić siebie jako posiadających tożsamość harcerską? Ale nie znajdziemy tutaj opisu jak to się dzieje ze przesiąkamy harcerstwem. Poniższy artykuł wskazuje na elementy metody harcerskiej jako bardzo istotne w procesie kształtowania tożsamości w życiu człowieka – zarówno osobistej, jak i społecznej. Może być ciekawy zarówno dla instruktorów, czy drużynowych jak i dla osób, które o harcerstwie wiedzą niewiele. Artykuł pokazuje jak ważne jest działanie zarówno w drużynie, jak i w zastępie, a także jak ważną rolę odgrywa indywidualna praca z harcerzami.


Sławek Nowiński HO: Harcerstwo: historia którą tworzymy

Aby zrozumieć moc Skatingu trzeba zacząć od początku od twórcy tego wszystkiego, od pierwszej iskry jaką wywołał Robert Baden-Powell.


BI-PI powierzając parę poważnych zadań młodym chłopcom zauważył coś, doszedł do pewnych wniosków na podstawie których wydał książkę dla żołnierzy. To również zainspirowało go do zorganizowania pierwszego obozu skautowego na podstawie którego wydał książkę "Scouting for Boys". I tak powstał zalążek Harcerstwa, chodź nie jestem pewien czy 100000 członków których zgromadził Bi-Pi można jeszcze nazwać zalążkiem.hm Janusz Sikorski: Studiować, nie studiować ?
Kończysz właśnie szkołę średnią. Maturę zdałeś na całkiem niezłym poziomie. Wypadałoby więc iść na studia... Ale czy na pewno?

Zuzu pisze: Harcerskie obozy
Nadszedł maj. Szóstoklasiści i gimnazjaliści są już po egzaminach, matury właśnie się rozpoczęły, nieubłaganie zbliżają się również wakacje.

Wędrujący Płomień: Proteza Kciuka
Myśl o popełnieniu artykułu do "Harcerza Rzeczypospolitej" kiełkowała w mojej głowie już od jakiegoś czasu, nie sądziłem jednak, że pretekst znajdę tak szybko i na dodatek na własnym podwórku...

Maryna Kołeczek: "Rzeka" Druhny Ewy Grodeckiej - wędrownicza recenzja
"Rzeka" to jedno popularniejszych dzieł Druhny Ewy Grodeckiej, harcmistrzyni, doktora historii, redaktorki wielu harcerskich czasopism, a w czasie II wojny Światowej oficera Armii Krajowej. Autorka pozostawiła po sobie spory dorobek literacki do dziś stanowiący nieocenioną pomoc dla harcerzy i instruktorów. Po raz pierwszy "Rzekę" wydała w1935 roku Główna Kwatera Harcerek ZHP. Książka opowiada o początkach pracy żeńskiej drużyny harcerskiej. Przedstawia okres dziewięciu miesięcy (od naboru do ostatniego dnia koloni), podczas których formują się zastępy, rozwijają zastępowe, kształtują harcerskie postawy młodych dziewcząt, przed którymi nagle otwiera się nowy, fascynujący świat. ...

Janusz Sikorski: O Ustawie Harcerskiej jeszcze kilka słów
Artykuł o Ustawie harcerskiej, w którym autor próbuje zdefiniować jej cele i określić w ogólę potrzebę jej zaistnienia w polskim systemie prawnym.

Albert Zapalski: Refleksje po 11 listopada
11 listopada. Święto Niepodległości. Dzień podniosły, wspaniały, historyczny moment odrodzenia Państwa Polskiego po zaborach. Coś jednak wydaje się być z tym dniem nie tak, nie potrafimy go odpowiednio uczcić, nie potrafimy się nim cieszyć, nie potrafimy go odpowiednio obchodzić.

Sławek Nowiński: Obóz "Leśnych" na Oźnej oczami jednego z uczestników
Artykuł opowiada o mojej przygodzie z „Oźną” i samotną wędrówką. Większą część nazwałbym relacją, lecz są tam również zawarte przemyślenia i dopiski z mojej strony. Życzę miłej lektury.