Nawigacja
Artykuły: Pedagogika w kraju i na świecie
Skrzętny Gawron: Rozwój emocjonalny wychowanków a profilaktyka zaburzeń psychicznych - rady dla wychowawców harcerskich

Ten krótki artykulik, ma tylko zasygnalizować problem.

Temat jest ostatnio "modny", ale ....

Dlatego zapraszamy doświadczonych wychowawców harcerskich, którzy mają także stosowne kompetencje diagnostyczne i terapeutyczne, do podzielenia się wiedzą i doświadczeniem, szczególnie w zakresie pomocnym w pracy drużynowych.


pwd Krzysztof Kasperek: Najnowocześniejsza szkoła w Europie...

Najnowocześniejsza szkoła w Europie w Polsce?

 

„Całe nauczanie i wychowanie nie warte byłoby złamanego szeląga, gdyby przez nie traciło sięodwagę i radość” - H. Pestalozzi


phm Agnieszka Fietkiewicz - Zapalska: O przemocy i dręczeniu szkolnym

O przemocy i dręczeniu szkolnym


Jak co roku, w dwa ostatnie weekendy września (oraz tydzień między nimi), w Warszawie odbywa się Festiwal Nauki. Tegoroczna edycja to już jego dziewiętnasta odsłona. Tradycyjnie harmonogram imprez liczy sobie ponad 400 pozycji, a wśród nich pokazy, wykłady, warsztaty, gry oraz wykłady. ...


Rafał Ryszka: Mistrz i przewodnik

Pedagoga kojarzy się zwykle z osobą o niepodważalnym autorytecie, profesjonalistą, który posiada specjalistyczną wiedzę z danej dziedziny.


Narodziny wychowania - Pierwszy rozdział w historii wychowania

NARODZINY WYCHOWANIA -  Pierwszy rozdział w historii wychowania (w poszukiwaniu korzeni metody harcerskiej)

Historia pokazuje nam różnorodne podejście do wychowania dzieci i młodzieży na przestrzeni wieków. To jakie przyświecały wychowawcą cele i zamierzenia różniło się czasami znacząco. Jednak dziś zadamy sobie pytanie jak to się narodziło. Jak pierwsi ludzie skupiający się w prymitywne społeczeństwa wpływali na kształtowanie się młodego człowieka w osobę dorosłą. ...



Bogusław Śliwerski: Przywrócić pamięć!
Harcerskie wychowanie i diagnozy polskiej rzeczywistości aktualne od przeszło stu lat

Przywrócić pamięć - nowa seria wydawnicza
Za Redakcją Portalu Księgarskiego prezentujemy rozmowę z właścicielem oficyny wydawniczej IMPULS dyrektorem Wojciechem Śliwerskim o nowej serii Przywrócić pamięć i nie tylko:

Janusz Sikorski: Kształcenie osób dorosłych, co nowego?
Kształcenie osób dorosłych jak to robić ?
Współcześnie ludzie dorośli coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że niezwykle szybko postępujący rozwój nauki i techniki oraz zmiany zachodzące w dziedzinie stosunków społecznych i gospodarczych wymuszają na ludziach pewne określone zachowania. Teraz nie wystarcza już doszkalanie się tylko w zakresie swojego zawodu. Dziś potrzebny jest stały zrównoważony rozwój człowieka. W jaki sposób jednak to osiągnąć w czasach, w których czasu niemal zawsze jest za mało ? Kiedy i jakimi środkami dotrzeć do człowieka, który zdaje sobie sprawę z tego, że dane szkolenie przydałoby się ale po prostu nie ma czasu na tygodniową nieobecność w pracy czy też na łonie rodziny. W celu poradzenia sobie z tym problemem kilka lat temu zdefiniowano nowy sposób podejścia do nauki dorosłych.

Mariusz Milka: Outdoor Education, czyli edukacja w terenie
Outdoor Education to dziedzina edukacji, która nie ma obecnie swojego polskiego odpowiednika. Generalnie można powiedzieć, że to edukacja na otwartym terenie. Zorganizowany proces uczenia się w działaniu nastawiony na poznanie (zdobywanie wiedzy i umiejętności) podczas zajęć na świeżym powietrzu.