Nawigacja
Artykuły: Program
hm. Katarzyna Rytko: Planowanie podczas pandemii

Zmieniające się warunki sanitarno-epidemiologiczne w ostatnim półroczu postawiły naszą Organizację przed niemałym sprawdzianem w dziedzinie zarządzania. Śródroczne plany pracy gromad i drużyn sporządzone w czasach względnego spokoju, otwarcia i bezpieczeństwa, odłożyliśmy na półkę z napisem: Do realizacji w bliżej nieokreślonej przyszłości. Zaczęliśmy zadawać sobie pytanie: czy warto planować w niepewnych czasach?


hm Janusz Sikorski: Obóz harcerski w czasie epidemii

Obóz harcerski w czasach epidemii.

 

Zacznę oczywiście od zastrzeżeń. To co tu opisuję to efekt moich własnych przemyśleń bazujących na wiedzy jaką zdobyłem przez lata harcowania. Nie przewiduję tu odwoływania się do zasad oraz wytycznych na czas pandemii, dotyczących obozów a określonych przez władze państwowe bo po prostu na razie ich nie ma. Ale spróbuję problem omówić nieco głębiej...


Albert Zapalski : Kartonowy świat
Karton! Któż nie słyszał o tym materiale o jakże cudownych właściwościach. Po naszych ulicach dalej jeżdżą, i mają się dobrze, kartonowe Trabanty. Robi się z niego rzeźby i elementy dekoracyjne, ścianki działowe, a w Japonii nawet wszystkie ściany domów. Jest niezastąpionym przyrządem transportowym, a w zimną ciemną noc może nawet uratować życie dając schronienie, materiał izolacyjny oraz paliwo do ogniska. Pamiętajcie też o jego mrocznej stronie - porzucony przy drodze może być źródłem wypadku i powodem śmierci, szczególnie wśród wszelkiej maści bohaterów serialów. Przeszedł też do kanonu słownictwa polskiego - czyż nie raz usłyszeliście od znajomych: "No teraz to walnąłeś jak Hanka w kartony"? Nie o niuansach polskich powiedzonek będzie jednak ten artykuł. O czym zatem? O kartonowym modelarstwie redukcyjnym.

Grzegorz Prochowski: II Marsz "Hardkora" 66 HDO "KaTet"
Marsz Hardkora jest przełajowym marszem 66 Harcerskiej Drużyny Obronnej realizowanym na trasie z Rzeszowa do Soliny.

Edyta Gutowska; Maciek Pietraszczyk: Bez względu na niepogodę
Z Małą Selekcją jest jak z podrywem: najtrudniej podejść i zacząć – Skipper. Do udziału w Rajdzie Pamięci Generała Sławomira Petelickiego i Żołnierzy GROM "Mała Selekcja '2012" zgłosiło się sześć osób. Niektóre jeszcze dzień wcześniej szumnie zapewniały, że na pewno wezmą udział i będą "walczyć do końca". Tylko dwie harcerki kandydujące do 125 WDW HSG SDRI GROM miały wątpliwości i do ostatniej chwili się wahały...

Agnieszka Fietkiewicz: Historia Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich - specjalność sportowa
Jak harcerzom opowiedzieć o Igrzyskach Olimpijskich, o historii olimpizmu bez zbędnych wykładów, nudnych danych encyklopedycznych, analizy wielkich postaci sportowych?

Marcin Grabowski: Polegaj jak na Zawiszy
Od momentu, kiedy po raz pierwszy udałem się na żagle - a było to na mazurskich jeziorach - marzenie o morskich przygodach podsycane śpiewaniem szant przybrało na sile. Chciałem znaleźć się na dużym statku napędzanym siłą wiatru; oglądać wschody i zachody Słońca na bezkresnym morzu; przekonać się, o co i jak bardzo gorliwie modlą się marynarze, gdy dopadnie ich niepogoda - powieści Conrada już niewystarczały.

Maciek Pietraszczyk: Na tropie handlarzy żywym towarem
Specjalności z zakresu ochrony prawa i bezpieczeństwa (HSG, HSP i HSRD) zajmują się między innymi profilaktyką. Oto przykład, jak można "sprzedać" w harcerskiej formie temat zagrożenia związanego z handlem ludźmi i nielegalną migracją.

Paweł Kocik: Hufiec inaczej
Komenda hufca dla wielu z nas kojarzy się z biurem, komunikatami, rozkazami, pieczątkami, biurkiem i załatwianiem spraw urzędowych. Okazuje się, jednak, że hufiec może spełniać zupełnie inną rolę...

Relacja z Rajdu Grunwaldzkiego
Wyjeżdżając 6 lipca na Rajd Grunwaldzki 2011 nikt z nas nie wiedział czego ma się spodziewać. W końcu dla każdego harcerza naszej 46 GDH WIDMO z Biedruska to było pierwsze tego typu wydarzenie

Wywiad z 82 Olsztyńską Obronną Drużyną Harcerzy
Artykuł podsumowujący pracę drużyny w specjalności oraz przygotowania do rajdu obronnego "Puszcza"

Damian Grzegorczyk: Hej za broń Powstańcy!
Nowoczesny, ciekawy, atrakcyjny, wartościowy i zarazem tradycyjny, oparty o nasze harcerskie wartości program? Tak - to możliwe. Nie wierzysz? Przyjedź za rok na VII Rajdobiwak Szlakiem Powstańców Wielkopolskich do Nowych Skalmierzyc, a tymczasem opowiem Wam jak było podczas VI edycji, niezwykłej przygody odzyskiwania niepodległości Polski na ziemiach Wielkopolski.

Nietoperz dawniej i dziś - rozmowa z hm. Bartoszem Bartkowiakiem
"Będzie to zderzenie historii z nowoczesnością" mówi hm. Bartosz Bartkowiak, sędzia główny XXX Nietoperza 1978-2010 - Jubileuszowych Mistrzostw Chorągwi Wielkopolskiej w Nocnych Biegach na Orientację. Impreza, pod patronatem "Harcerza Rzeczypospolitej", odbędzie się 19/20 lutego 2011.

Wilk Samotnik: Internet w Szczepie, Drużynie, Zastępie.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć, i urządzić sobie harcówkę w Internecie. Na Facebooku, czy na licznych bezpłatnych serwerach w sieci, zastęp, drużyna, czy szczep może mieć stronę o nieograniczonych możliwościach, wcale nie gorszą, a nierzadko lepszą od głównych portali swych organizacji.

Maciej Pietraszczyk: Patriotyzm i obronność - Skauting plus wyzwolenie dało harcerstwo
Często można spotkać się z opinią, że wyjątkowość skautingu na tle innych organizacji składających się na ruch skautowy polega na jego patriotycznym, związanym z losami narodu charakterze. Rzekomo cecha ta determinować ma odrębność programową i metodyczną harcerstwa. Teza ta jest tyleż popularna, co błędna. Już Baden-Powell tworząc teoretyczne podstawy swojego ruchu, patriotyzm uczynił jedną z podstawowych osi jego programu. Między innymi w „Wędrówce do sukcesu”, skierowanej do dorastających chłopców, napisał: Jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz sam uzupełnić swoją edukację.