Nawigacja
Artykuły: Program
Albert Zapalski : Kartonowy świat
Karton! Któż nie słyszał o tym materiale o jakże cudownych właściwościach. Po naszych ulicach dalej jeżdżą, i mają się dobrze, kartonowe Trabanty. Robi się z niego rzeźby i elementy dekoracyjne, ścianki działowe, a w Japonii nawet wszystkie ściany domów. Jest niezastąpionym przyrządem transportowym, a w zimną ciemną noc może nawet uratować życie dając schronienie, materiał izolacyjny oraz paliwo do ogniska. Pamiętajcie też o jego mrocznej stronie - porzucony przy drodze może być źródłem wypadku i powodem śmierci, szczególnie wśród wszelkiej maści bohaterów serialów. Przeszedł też do kanonu słownictwa polskiego - czyż nie raz usłyszeliście od znajomych: "No teraz to walnąłeś jak Hanka w kartony"? Nie o niuansach polskich powiedzonek będzie jednak ten artykuł. O czym zatem? O kartonowym modelarstwie redukcyjnym.

Grzegorz Prochowski: II Marsz "Hardkora" 66 HDO "KaTet"
Marsz Hardkora jest przełajowym marszem 66 Harcerskiej Drużyny Obronnej realizowanym na trasie z Rzeszowa do Soliny.

Edyta Gutowska; Maciek Pietraszczyk: Bez względu na niepogodę
Z Małą Selekcją jest jak z podrywem: najtrudniej podejść i zacząć – Skipper. Do udziału w Rajdzie Pamięci Generała Sławomira Petelickiego i Żołnierzy GROM "Mała Selekcja '2012" zgłosiło się sześć osób. Niektóre jeszcze dzień wcześniej szumnie zapewniały, że na pewno wezmą udział i będą "walczyć do końca". Tylko dwie harcerki kandydujące do 125 WDW HSG SDRI GROM miały wątpliwości i do ostatniej chwili się wahały...

Agnieszka Fietkiewicz: Historia Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich - specjalność sportowa
Jak harcerzom opowiedzieć o Igrzyskach Olimpijskich, o historii olimpizmu bez zbędnych wykładów, nudnych danych encyklopedycznych, analizy wielkich postaci sportowych?

Marcin Grabowski: Polegaj jak na Zawiszy
Od momentu, kiedy po raz pierwszy udałem się na żagle - a było to na mazurskich jeziorach - marzenie o morskich przygodach podsycane śpiewaniem szant przybrało na sile. Chciałem znaleźć się na dużym statku napędzanym siłą wiatru; oglądać wschody i zachody Słońca na bezkresnym morzu; przekonać się, o co i jak bardzo gorliwie modlą się marynarze, gdy dopadnie ich niepogoda - powieści Conrada już niewystarczały.

Maciek Pietraszczyk: Na tropie handlarzy żywym towarem
Specjalności z zakresu ochrony prawa i bezpieczeństwa (HSG, HSP i HSRD) zajmują się między innymi profilaktyką. Oto przykład, jak można "sprzedać" w harcerskiej formie temat zagrożenia związanego z handlem ludźmi i nielegalną migracją.

Paweł Kocik: Hufiec inaczej
Komenda hufca dla wielu z nas kojarzy się z biurem, komunikatami, rozkazami, pieczątkami, biurkiem i załatwianiem spraw urzędowych. Okazuje się, jednak, że hufiec może spełniać zupełnie inną rolę...

Relacja z Rajdu Grunwaldzkiego
Wyjeżdżając 6 lipca na Rajd Grunwaldzki 2011 nikt z nas nie wiedział czego ma się spodziewać. W końcu dla każdego harcerza naszej 46 GDH WIDMO z Biedruska to było pierwsze tego typu wydarzenie

Wywiad z 82 Olsztyńską Obronną Drużyną Harcerzy
Artykuł podsumowujący pracę drużyny w specjalności oraz przygotowania do rajdu obronnego "Puszcza"

Damian Grzegorczyk: Hej za broń Powstańcy!
Nowoczesny, ciekawy, atrakcyjny, wartościowy i zarazem tradycyjny, oparty o nasze harcerskie wartości program? Tak - to możliwe. Nie wierzysz? Przyjedź za rok na VII Rajdobiwak Szlakiem Powstańców Wielkopolskich do Nowych Skalmierzyc, a tymczasem opowiem Wam jak było podczas VI edycji, niezwykłej przygody odzyskiwania niepodległości Polski na ziemiach Wielkopolski.

Nietoperz dawniej i dziś - rozmowa z hm. Bartoszem Bartkowiakiem
"Będzie to zderzenie historii z nowoczesnością" mówi hm. Bartosz Bartkowiak, sędzia główny XXX Nietoperza 1978-2010 - Jubileuszowych Mistrzostw Chorągwi Wielkopolskiej w Nocnych Biegach na Orientację. Impreza, pod patronatem "Harcerza Rzeczypospolitej", odbędzie się 19/20 lutego 2011.

Wilk Samotnik: Internet w Szczepie, Drużynie, Zastępie.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć, i urządzić sobie harcówkę w Internecie. Na Facebooku, czy na licznych bezpłatnych serwerach w sieci, zastęp, drużyna, czy szczep może mieć stronę o nieograniczonych możliwościach, wcale nie gorszą, a nierzadko lepszą od głównych portali swych organizacji.

Maciej Pietraszczyk: Patriotyzm i obronność - Skauting plus wyzwolenie dało harcerstwo
Często można spotkać się z opinią, że wyjątkowość skautingu na tle innych organizacji składających się na ruch skautowy polega na jego patriotycznym, związanym z losami narodu charakterze. Rzekomo cecha ta determinować ma odrębność programową i metodyczną harcerstwa. Teza ta jest tyleż popularna, co błędna. Już Baden-Powell tworząc teoretyczne podstawy swojego ruchu, patriotyzm uczynił jedną z podstawowych osi jego programu. Między innymi w „Wędrówce do sukcesu”, skierowanej do dorastających chłopców, napisał: Jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz sam uzupełnić swoją edukację.