Nawigacja
Artykuły: O Ruchu Harcerskim
hm. Janusz Sikorski: Harcerstwo to Ruch a nie organizacja

Harcerstwo to Ruch a nie organizacja.

Uzasadnienie pracy z ideologią harcerską.

 

 Władza uzależnia, a władza absolutna uzależnia absolutnie. Ta stara prawda jest dość powszechnie znana, a pomimo to, możemy wciąż i wciąż przyglądać się kolejnym pokoleniom dążącym do władzy. ...


hm. Czesław Przybytek: Dla tych co zapomnieli lub nie chcą pamiętać .... (o samodzielnych zbiórkach zastępów)

ORZECZENIA TEZOWANE IZBY CYWILNEJ SNV CSK 110/11 - wyrok z dnia 8 marca 2012 r. Wymagania należytego nadzoru nad dziećmipozostającymi pod opieką placówek opiekuńczo-wychowawczych, organizacji i innych podmiotów, które swoje zadania w tym zakresie wykonują powierzając czynności, wykonywane na rachunek tych podmiotów, osobom podlegającym ich kierownictwu (art. 430 k.c.) zależą od takich m. in. czynników jakcel jaki określona placówka lub organizacja ma realizować, warunki, charakter, czas pobytu pod nadzorem i opieką, wiek podopiecznych i stopień ich dojrzałości.Najogólniej sformułowana w tym względzie zasada dotyczy obowiązku zapewnienia podopiecznym bezpieczeństwa pobytu,czemu powinny służyć wszystkie właściwe w zależności od okolicznościśrodki organizacyjne i nadzorcze leżące w granicach możliwości personelu placówki.


Moje drugie życie: skauting męski i żeński, cz. I

Po rezygnacji z wojska rozpoczęło się moje drugie życie na tym świecie. Definitywnie opuściłem armię w 1910 roku. Przymierzałem się do roli osiadłego, statecznego obywatela jako szef straży w firmie Mercer (na marginesie, Mercer, jak poeta, rodzi się Mercerem, a nie rozwija się krok po kroku); ruch Skautowy zaczynał się na dobre i znajdywał sobie drogę wszędzie, w kraju i na świecie.

Moje drugie życie - Skauting, część II

Zawołaniem Skauta są słowa "Bądź przygotowany". Zostały one przejęte, wraz z tłumaczeniem znaczenia od Południowoafrykańskich Konstabli (SAC), którzy wybrali te słowa częściowo dlatego, że mówiły o ich gotowości do każdej służby w każdym czasie, a także dlatego, że BP, to moje inicjały.
Lilijka stała się znakiem skautowym w prawie każdym kraju na świecie.

Andrzej Glass: Dezorientacja ! Brak celu !
W zwrotnych momentach historii konieczne jest zrozumienie, na jakich fundamentach opiera się nasze działanie. Nie wystarcza wówczas sama kontynuacja tradycji. Niezbędne staje się sprecyzowanie celu, do którego dążymy.

Jolanta Łaba: Harcerze jako trzej królowie, czyli o tym co pan premier miał lub nie miał na myśli
Pan Premier, ku mojemu bezbrzeżnemu zdziwieniu, powiedział niedawno coś inspirującego (dla mnie). Miało to miejsce przy okazji przekazywania przez delegację ZHP Betlejemskiego Światła Pokoju. Mianowicie, że gdyby w czasach Chrystusa byli harcerze, nie śpiewalibyśmy dziś o trzech królach.

Maciej Pietraszczyk: Żwawym, tanecznym krokiem
Na marginesie afery z ocenami "Kamieni na Szaniec" Pani dr. Janickiej

Marek Wierzbicki: "Szaniec, który uwiera; myślenie, które boli"
"Szaniec, który uwiera; myślenie, które boli" - dr Wierzbicki o analizie "Kamieni na szaniec" dr Janickiej

Pomarańczarnia odpowiada na zarzuty dr Elżbiety Janickiej z PAN
Z dużym zainteresowaniem zapoznaliśmy się z szeroko dzisiaj publikowanym i komentowanym artykułem pani dr Elżbiety Janickiej z Instytutu Slawistyki PAN na temat mitu "Kamieni na Szaniec".

Agata Szwedowicz: Dr Janicka z PAN: mit "Kamieni na szaniec" domaga się analizy
"Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego to jedna z najbardziej mitotwórczych książek w polskiej historii - uważa Elżbieta Janicka z Instytutu Slawistyki PAN. "Warto spojrzeć na ten mit analitycznie i zastanowić się, co z niego da się ocalić, a co powinno być raczej przestrogą" - dodaje badaczka.

Bogusław Śliwerski,: 110 rocznica urodzin Aleksandra Kamińskiego
Rok 2013 jest rokiem 110 rocznicy urodzin zasłużonego dla światowego ruchu skautowego oraz dla nauk o wychowaniu pedagoga społecznego - Aleksandra Kamińskiego.

Wywiad Haera: Różne oblicza harcerstwa
O harcerstwie, jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości oraz o poświęconych mu książkach rozmawiamy z Wojciechem Śliwerskim, autorem książek "Różne oblicza harcerstwa" i "Wydawcy gorszego Boga".

Piotr Niwiński: Folklorystyczne odgrywanie tradycyjnych form i obrzędów... ?
Czy my jeszcze potrafimy przestawić zwrotnicę ku przyszłości, ominąć rafy w naszej "wędrówce do sukcesu" i pójść "na czele" jak chciał Andrzej Małkowski, bez przytupu, ale zdecydowanie i RAZEM ?

Janusz Sikorski: Społeczna rola harcerstwa
czyli o kryzysie, ustawie harcerskiej, polskiej smucie i służbie Polsce

Maciej Pietraszczyk: W kontekście społecznym
Czy wszystkie problemy naszego Związku zależą tylko od nas?