Nawigacja
Artykuły: O Ruchu Harcerskim
Katarzyna Marszałek: Przyczynek do próby opracowania spisu organizacji harcerskich

Artykuł jest przyczynkiem do próby stworzenia spisu organizacji harcerskich i skautowych w latach 1909 -1988, opracowany na podstawie dostępnych materiałów źródłowych oraz publikacji naukowych, z zastosowaniem schematu badań historycznych. W poszczególnych wyodrębnionych okresach odnaleziono następującą liczbę organizacji harcerskich i skautowych: 1906-1939: 66 organizacji, 1939-1945: dziewięć organizacji, 1945 -1988: 202 organizacje.


Katarzyna Marszałek: Harcerstwo to nie tylko "skauting plus niepodległość"

W poniższych rozważaniach ukazuję niektóre próby zdefiniowania harcerstwa. Artykuł traktuję jako przyczynek do dyskusji, pomoc w ewentualnych badaniach całościowych nad definicyjnym ujęciem harcerstwa, które być może pomogłyby przezwyciężyć stereotypowe myślenie o harcerstwie jako „skautingu plus niepodległość”, które nadal wielokrotnie pojawia się w wielu dyskusjach instruktorskich w ZHP. Zaprezentowane poniżej definicje pochodzą z kwerend przeprowadzonych w 2020 roku, w zasobach Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy ..



hm. Dorota Całka: Kiedy nie da się "odzobaczyć i odusłyszeć"

24 lutego 2022 już wszedł do historii harcerstwa. W ten smutny i piękny jednocześnie sposób. Już pierwszego dnia, w dniu wybuchu wojny w Ukrainie, harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego stanęli do służby.

Jaki wymiar ma nasza służba dla uciekających przed wojną? Czy ma już dziś też wpływ na każdego z nas, harcerzy i instruktorów, który ją pełnił, pełni i zapewne jeszcze długo będzie to robił?


hm. Dariusz Zajączkowski: Granica pozostanie z Tobą na zawsze

Możesz wyjechać znad granicy, ale granica pozostanie z Tobą już na zawsze. [DZ]


phm. Julia Czekalska: Każdą gazę prasuję żelazkiem, żeby była sterylna

Do mojego punktu, organizowanego przez Związek Harcerstwa Polskiego, mieszczącego się na granicy polsko- ukraińskiej w Medyce,  przyszła starsza kobieta. Początkowo zapytała „Można kofu?” i usiadła w drugim namiocie gdzie było ciepło. Siedziała przy stoliku i piła zrobioną kawę. Była sama. Dosiadłam się do niej pytając dokąd jedzie i czy czegoś jej potrzeba. 


ZASTĘP GRANICA - Nieuporządkowane i niepoukładane

Działanie, służba, relacje i łzy, które też okazały się potrzebne!


phm. Paweł Duran: I Zlot Organizacji Harcerskich 1-3.10.2021 Maszewo Duże

W dniach 1-3 października 2021, Federacja Harcerska "Zarzewie" zorganizowała I Zlot Organizacji Harcerskich.

(...) Harcerstwo w Polsce nie jest monolitem już od dawna. Istnieje kilka dużych i wiele małych, często działających lokalnie, organizacji harcerskich. Te mniejsze, aby nie być pomijane, choćby w świadomości władz państwowych, zawiązały Federację Harcerską "Zarzewie". (...)


hm. Janusz Sikorski: Harcerstwo to Ruch a nie organizacja

Harcerstwo to Ruch a nie organizacja.

Uzasadnienie pracy z ideologią harcerską.

 

 Władza uzależnia, a władza absolutna uzależnia absolutnie. Ta stara prawda jest dość powszechnie znana, a pomimo to, możemy wciąż i wciąż przyglądać się kolejnym pokoleniom dążącym do władzy. ...


hm. Czesław Przybytek: Dla tych co zapomnieli lub nie chcą pamiętać .... (o samodzielnych zbiórkach zastępów)

ORZECZENIA TEZOWANE IZBY CYWILNEJ SNV CSK 110/11 - wyrok z dnia 8 marca 2012 r. Wymagania należytego nadzoru nad dziećmipozostającymi pod opieką placówek opiekuńczo-wychowawczych, organizacji i innych podmiotów, które swoje zadania w tym zakresie wykonują powierzając czynności, wykonywane na rachunek tych podmiotów, osobom podlegającym ich kierownictwu (art. 430 k.c.) zależą od takich m. in. czynników jakcel jaki określona placówka lub organizacja ma realizować, warunki, charakter, czas pobytu pod nadzorem i opieką, wiek podopiecznych i stopień ich dojrzałości.Najogólniej sformułowana w tym względzie zasada dotyczy obowiązku zapewnienia podopiecznym bezpieczeństwa pobytu,czemu powinny służyć wszystkie właściwe w zależności od okolicznościśrodki organizacyjne i nadzorcze leżące w granicach możliwości personelu placówki.


Moje drugie życie: skauting męski i żeński, cz. I

Po rezygnacji z wojska rozpoczęło się moje drugie życie na tym świecie. Definitywnie opuściłem armię w 1910 roku. Przymierzałem się do roli osiadłego, statecznego obywatela jako szef straży w firmie Mercer (na marginesie, Mercer, jak poeta, rodzi się Mercerem, a nie rozwija się krok po kroku); ruch Skautowy zaczynał się na dobre i znajdywał sobie drogę wszędzie, w kraju i na świecie.

Moje drugie życie - Skauting, część II

Zawołaniem Skauta są słowa "Bądź przygotowany". Zostały one przejęte, wraz z tłumaczeniem znaczenia od Południowoafrykańskich Konstabli (SAC), którzy wybrali te słowa częściowo dlatego, że mówiły o ich gotowości do każdej służby w każdym czasie, a także dlatego, że BP, to moje inicjały.
Lilijka stała się znakiem skautowym w prawie każdym kraju na świecie.

Andrzej Glass: Dezorientacja ! Brak celu !
W zwrotnych momentach historii konieczne jest zrozumienie, na jakich fundamentach opiera się nasze działanie. Nie wystarcza wówczas sama kontynuacja tradycji. Niezbędne staje się sprecyzowanie celu, do którego dążymy.

Jolanta Łaba: Harcerze jako trzej królowie, czyli o tym co pan premier miał lub nie miał na myśli
Pan Premier, ku mojemu bezbrzeżnemu zdziwieniu, powiedział niedawno coś inspirującego (dla mnie). Miało to miejsce przy okazji przekazywania przez delegację ZHP Betlejemskiego Światła Pokoju. Mianowicie, że gdyby w czasach Chrystusa byli harcerze, nie śpiewalibyśmy dziś o trzech królach.

Maciej Pietraszczyk: Żwawym, tanecznym krokiem
Na marginesie afery z ocenami "Kamieni na Szaniec" Pani dr. Janickiej