Konferencja harcmistrzowska
O harcerstwieKonferencja harcmistrzowska
"Wyzwania współczesnego harcerstwa. Rola harcerstwa w państwie"
pod honorowym patronatem Przewodniczącego ZHP
hm. Adama Massalskiego

Konferencja dla czołowych instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego oraz zaproszonych gości - autorytetów i ekspertów z dziedziny wychowania w celu wypracowania odpowiedzi na palące pytania o sposób wychowywania młodzieży do postaw patriotycznych i obywatelskich oraz o miejsce harcerstwa w tym procesie.
Termin konferencji: 10-11 maja 2008, Warszawa

Druh harcmistrz Ojciec Adam Studziński odszedł na Wieczną Wartę
NewsyDruh harcmistrz o. Adam Studziński OP , gen. bryg. WP odszedł na Wieczną Wartę.
2 kwietnia wieczorem zmarł w Krakowie o. gen. Adam Studziński OP. Miał 97 lat.
O. Adam (Franciszek) Studziński OP urodził się 2 czerwca 1911 r. w Strzemieniu. W 1928 roku wstąpił do Zakonu Dominikanów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1937 we Lwowie.
Wybuch wojny zastał go w Krakowie, skąd przez Lwów dotarł do Czortkowa. Na wiadomość o wkroczeniu armii sowieckiej wyjechał na Węgry. Został tam kapelanem w obozach dla internowanych polskich żołnierzy. W 1941 r. przez Grecję i Turcję dotarł do Palestyny. Następnie wstąpił do Wojska Polskiego. Z 2. Brygadą Czołgów przebywał w Iraku, Iranie, Palestynie i Egipcie. W 1944 r. wziął udział w kampanii włoskiej. Brał udział w walkach o Piedimonte i Bolonię.
W kwietniu 1945 r. po śmierci kapelana o. Fabiana Waculika, został kapelanem 2 batalionu komandosów zmotoryzowanych w 2 Brygadzie Pancernej, przemianowanej następnie na 2 Warszawską Dywizję Pancerną. W 2006 r. awansowany został na stopień generała brygady.
O. Studziński aktywnie działał w środowisku kombatanckim. Był współorganizatorem pielgrzymek żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Jasną Górę w rocznicę bitwy o Monte Cassino, kapelanem Legionistów, żołnierzy AK i harcerzy.
Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Monte Cassino i Medalem WP oraz brytyjskim Defence Medal, Star 1939-45, War Medal 193945 i Africa Star. W ubiegłym roku prezydent Rzeczypospolitej odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Był Honorowym Obywatelem Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.
Zdjęcia z pogrzebu Ojca Adama, autorstwa Kuby :
http://picasaweb.google.pl/kubarodzen/20080409PogrzebOAdamaStudziSkiego
Kurs Harcmistrzowski
NewsyMoże czas na nowe spojrzenie na kształcenie instruktorskie ? W ostatnim czasie kilka zespołów instruktorskich zajmowało się tą problematyką w obu Organizacjach / ZHP, ZHR/. Proponujemy dla "wprowadzenia" problematyki nasz redakcyjny komentarz, na temat kształcenia harcmistrzowskiego. Wici kursowe - o kursie "mistrzów harców" - zamieszczone w "czytaj więcej", a na zakończenie artykułu -program tego właśnie kursu.


Uwaga !


W związku z niewystarczającą liczbą zgłoszeń na nasz kurs w terminie IV-VI.2008 ODWOŁUJĘ kurs w tym terminie, i będę proponował nowy termin tego kursu na jesień 2008r.

Mam nadzieję, że przełożenie kursu na jesień przyniesie 2 ważne korzyści:
1. My jako zespół lepiej przygotujemy się do jego realizacji, co ma niebagatelne znaczenie
2. Informacja o kursie dotrze do większej liczby osób, z dużo większym wyprzedzeniem, co pozwoli na lepsze zaplanowanie zainteresowanym innych swoich spraw.
Hm. Maciej Szafrański, komendant kursuChristus Resurrexit est !
Od Redakcji
SŁOŃCA, GDY WOKÓŁ POCHMURNO,
CZASU KTÓREGO WCIĄŻ BRAK,
UŚMIECHU O KTÓRY T A K T R U D N O !
A KTÓRY ROZJAŚNIA NAM ŚWIAT -


MIŁOŚCI CO NIGDY NIE USTAJE !!!!

Życzy z harcerskim Czuwaj
gromadka z Haera i KPW

Nowe książki
Nowości wydawniczeDruhny i Druhowie - spieszę poinformować, że razem z Kręgiem Płaskiego Węzła wydajemy Biblioteczkę Kręgu Płaskiego Węzła.
Na początek Krąg przygotował nową wersję legendarnego Vademecum Zastępowego Marka Kudasiewicza. Również w Biblioteczce ukazało się nowe, uzupełnione i poszerzone wydanie "kultowego" Obrzędowego Pieca Marka Kudasiewicza !
Kolejne pozycje znajdziecie wchodząc na stronę Kręgu Płaskiego Węzła
www.kragplaskiegowezla.harc.pl
W przygotowaniu mamy prawdziwy "hicior" czterotomową Wielką Encyklopedię Gier Milosza Zapletala, legendarnego skautmistrza czeskiego.

Czuwaj !

Redakcja
Razem raźniej...
Od RedakcjiDruhny i Druhowie!Redakcja HR współpracuje z Ogólnopolskim Ruchem - Kręgiem Płaskiego Węzła.
Uważamy, że uczestnicy tego Ruchu wiele dobrego wnoszą w rozwój
i poprawę współczesnego harcerstwa.

Nie odrzucając "w czambuł" dorobku i tradycji, bo to teraz jest bardzo
"trendy" , chcą lepszego, ideowego i czytelnego harcerstwa.
Dlatego polecamy ciekawe publikacje członków i sympatyków Ruchu, jak też i teksty, które wzbudziły zainteresowanie Kręgu. Polecamy też Forum Dyskusyjne Kręgu Płaskiego Węzła,
by umożliwić kontakt i dyskusję. Uważamy, że obok Pobudki z ZHR ,
którą niezmiennie polecamy, KPW jest najciekawszym aktualnie środowiskiem instruktorskiej myśli w ruchu harcerskim.

Czuwaj !
Trwają prace
NewsyTrwają prace mające na celu zwiększenie funkcjonalności strony. Już możecie dotrzeć do archiwalnych, znanych Wam artykułów, przeczytać nowe oraz... dodać Wasze własne przemyślenia. Zapraszamy, codziennie jakieś zmiany :)