Nawigacja
Artykuły: Harcerskie podróżowanie
Muzeum Ruchu Puszczańśkiego

W REPUBLICE ŚCBORSKIEJ – HARCERSKIM PAŃSTWIE POWSTAJE MUZEUM RUCHU PUSZCZAŃSKIEGO

Puszczaństwo, to ruch intelektualno-wychowawczy oparty na przyrodzie, kulturach tubylczych, ekologii. Z niego wywodzi się najlepsza część skautingu i harcerstwa, biwakowanie i przebywanie na łonie przyrody, czerpanie z mądrości przodków i świata przyrody. Celem tego systemu jest wszechstronne wychowanie w poczuciu odpowiedzialności za nasze środowisko.


Grzegorz Skrukwa: Tramuntana - półwysep sępów
"Tam dalej na południu jest taki typowy mediteran, a tutaj to prawdziwa dżungla!". Istotnie, równoleżnik 45 dzieli Cres na dwie strefy roślinne - na południe od niego rośnie typowa śródziemnomorska makia i wiecznie zielone iglaki, a na północ, na Tramuntanie - graby i dęby zrzucające liście na zimę. Półwysep jest zalesiony, pagórkowaty i pozbawiony dróg. Przede wszystkim jednak jest krainą sępów - majestatycznych ptaków wolno krążących na słonecznym niebie...

Marcin Grabowski: Widmo Brockenu
Dziki charakter gór właściwie zanikł, w dolinach słychać szum pędzących samochodów, a spiętrzone wody tworzą nie bobrowe, lecz betonowe tamy. Nic więc dziwnego, że w takich okolicznościach, reklamowany jest sukces przywrócenia populacji rysia w lasach Harzu. Oby więc chociaż teren parku narodowego pozostał kolebką prawdziwej natury!

Wilk Samotnik, Kapadocja, kraina trzech wulkanów, rzeźbionego tufu i fantastyki.
"Wie Pan, jestem przekonany, że tu lądowali Obcy, a te czapy grzybków skalnych to dzieło lasera", powiedział sympatyczny towarzysz wędrówki, z którym przyszło mi wędrować po krainie faktycznie żywcem przeniesionej z innej planety.

Kamila Wajszczuk, Przez Syberię w pogoni za marzeniami
Relacja z podróży po Rosji - przez Kaliningrad, Perm, Jekaterynburg i Irkuck, w Sajany i nad Bajkał.