Nawigacja
Artykuły: Harcmistrzowskie przemyślenia - na nowym tropie ?

hm. Jolanta Kreczmańska - Kto Ty jesteś? Jaką masz odznakę?

Programowiec czy kształceniowiec, czy może metodyk? Coraz bardziej osacza nas ten podział. Niezwykle szkodliwy, bo kształtujący myślenie o harcerstwie wręcz na bazie zaprzeczenia tego czym jest Harcerski System Wychowawczy ....


hm Marian Antonik: Od sacrum do profanum

Od sacrum do profanum.


Wartości nie leją się na nas z góry, jak woda z flaszki. One także wymagają od nas wyboru. Życie podsuwa pewne wartości, ale od człowieka zależy, czy je dostrzeże, zrozumie, czy będzie je pielęgnował.

(J.Tischner)


hm. Janusz Homplewicz: O tożsamości harcerstwa

XIII Sympozjum myśli harcerskiej

 

O tożsamości harcerstwa

W  życiu bywa jak na biegu harcerskim - ciągle pojawiają się nowe trudności, zadania i przeszkody. Historia ZHP to również taki wielki bieg harcerski. Na jego trasie szlaki często się rozchodziły, a na skrzyżowaniu łatwo pobłądzić. Trzeba więc odświeżać znaki patrolowe.


hm. Andrzej Jaczewski: Krzyżu, krzyżu...

Krzyżu, krzyżu...

 

W Szarych Szeregach krzyże kupowało się w sklepie – zasadniczo wtedy sportowym – przy ulicy Traugutta. Przychodziło się tam i pytało o pana Mateckiego. To było takie hasło. Chyba przed wojną w tym lokalu była CKDH, Centralna Komisja Dostaw Harcerskich, i chyba druh Matecki był tam kierownikiem. No i na to hasło przychodził ten pan – i sprzedawali krzyże. Tylko tym, którzy byli upoważnieni i to hasło znali.


hm. Janusz Sikorski: Górki Wielkie

"… A kiedy nadarzy się sposobność pakuj bracie torby i jedź do Górek harcerskich, poznać to, o czym śniły pokolenia harcerskie. Do zobaczenia w Górkach!!"

Czuwaj! Szary Smrek (1937)


Hm Marek Gajdziński: Uchodźcy - zróbmy coś z tym!

Hm. Jola Kreczmańska, wywołała ważny temat. Dziękuję!

Tekst jest napisany bardzo emocjonalnie i wypełniony empatią po brzegi. Piękna gawęda na ognisko. W gronie instruktorskim warto na problem „uchodźców” spojrzeć także z nieco innego punktu widzenia – bardziej pragmatycznie i programowo. Użyłem cudzysłowu bo to sprawa znacznie szersza, a wojna i uchodźcy są tylko jej przejawem.


hm. Janusz Sikorski: Skąd się biorą komendanci? 3

Harcerskim komendom pod rozwagę

Część III

KONTYNUACJA

 

Rok 2

 

 

Przyszedł czas na obiecaną kontynuację PLAN-u. A więc do rzeczy :)

 

Przyjmijmy, że wakacje się udały. Członkowie naszych DT wrócili z kursu i są gotowi do dalszej pracy. Marzenie każdego hufcowego, prawda? Po krótkim przeglądnięciu środków, powinno nam wyjść że:


hm. Janusz Sikorski: Skąd się biorą komendanci? 2

Harcerskim komendom pod rozwagę

Część II

PLAN

 

 

Jak napisałem w poprzedniej części, nie ma szybkiego i łatwego sposobu na odbudowanie hufca. Potrzebujemy bowiem do tego kilku elementów, których pozyskanie będzie trwało i kosztowało nas sporo wysiłków. Ale... To się może udać :)


hm. Janusz Sikorski: Skąd się biorą Komendanci?

Skąd się biorą komendanci?

Harcerskim Komendom pod rozwagę...

 

Właśnie zbliża się do końca fala hufcowych Zjazdów. W części hufców powoli zadomawiają się nowe komendy, a w niektórych stare biorą głęboki wdech przed kolejnymi czterema latami wytężonej pracy. Hufce są bardzo różne ...


Uniwersytet życia Roberta Baden Powella
Robert Baden-Powell napisał kilka pięknych książek o charakterze biograficznym. Są to wspomnienia z lat młodości, z lat kariery wojskowej, czy też historie inspirujące powstawanie Ruchu Skautowego. Chętnie opisywał przygody, które przeżył w czasie swoich licznych podróży.

Marcin Wysmułek: Elita - o etos harcerza
O ileż łatwiej by mi było w życiu, gdybym był łajdakiem. To zatrważające, że dranie mają lepiej. Nie musiałyby mnie krępować jakieś zasady, obietnice, prawa. Przyjąłbym za aksjomat, że wolno mi wszystko to, co nie jest zakazane. I nieważne jest cierpienie, nieważna krzywda innych. Bo dla mnie, ja, mnie, o mnie, mi. Byłbym swoim bogiem.

Michał Górecki: Razem czy Osobno
Pamiętam te odległe czasy kiedy harcerskie dyskusje nie dotyczyły spraw wielkich dla Związku, tylko o wiele bliższych zwykłemu harcerskiemu życiu. Kiedy można było toczyć zacięte boje z innym szczepem o to czy serwowanie posiłków na obozie powinno odbywać się w kuchni, czy w namiocie stołówkowym (oczywiście że w stołówce! :P)

Janusz Sikorski: Woodbadge - Ticket for XXI century
Artykuł ten jest następną częścią artykułu "Woodbadge for XXI century" Ticket for XXI century Bilet w 21 wiek W latach poprzedzających Skauting, brytyjscy żołnierze, którzy stacjonowali poza granicami kraju, musieli zasłużyć/zarobić na przewóz czy też bilet powrotny do domu po okresie ich służby. Dlatego też Amerykanie nazwali to BILETEM, ale co to właściwie jest ?...

Janusz Sikorski: Woodbadge for XXI century
Kształcenie: jak to robią inni? Stany Zjednoczone: Wood Badge for XXI century. W 2001 roku BSA wprowadziło całkowicie odmieniony system kształcenia w organizacji skautowej. System ten jest opary tradycyjnie na Baden-Powellowskim Woodbadge-u jednak ma być odpowiedzią na współczesne wyzwania stojące przed skautingiem. Dwie najważniejsze zmiany jakie zostały wprowadzone w dotychczasowym systemie kształcenia to: skoncentrowanie na najnowszych technikach przywódczych wspólność kursu dla wszystkich liderów, niezależnie od ich poziomu, kategorii wiekowej i miejsca działania....