Nawigacja
Artykuły: Harcmistrzowskie przemyślenia - na nowym tropie ?
hm Marek Kamecki: Harcerze po roku wojny w Ukrainie

Minął rok pełnoskalowej wojny za naszą wschodnią granicą i wbrew temu, co wszyscy sądzili, Ukraińcy bronią się dzielnie.


hm Marek Kamecki: List do uczestników konferencji "Puszczaństwo w harcerstwie - harcerstwo w puszczaństwie"

LIST DO UCZESTNIKÓW KONFERENCJI HARCMISTRZOWSKIEJ

„PUSZCZAŃSTWO. PRZYRODA W HARCERSTWIE. HARCERSTWO W PRZYRODZIE,

CZYLI NATURA JAKO SYTUACJA WYCHOWAWCZA.”


hm Robert Bokacki: Odpowiedź na list druha Marka Kameckiego

Konstancin-Jeziorna, 15 marca 2023 roku

Szanowny Druhu Harcmistrzu! Drogi Marku!

Bardzo serdecznie dziękuję Ci za list skierowany do uczestników Konferencji Harcmistrzowskiej „Puszczaństwo. Przyroda w harcerstwie, harcerstwo w przyrodzie, czyli natura jako sytuacja wychowawcza”, która odbędzie się w Konstancinie-Jeziornie 24 kwietnia br.Właściwie moja odpowiedź na Twój list powinna brzmieć: całkowicie podzielam Twoją ocenę współczesnego harcerstwa i zgadzam się z twoimi tezami oraz propozycjami rozwiązań. No, może z prawie wszystkimi tezami, ale o tym później. Z wielką przyjemnością przekażemy Twój list wszystkim uczestniczkom i uczestnikom konferencji.


hm Janusz Sikorski: Demokracja w ZHP ad 2022

To jedna z tych bardzo trudnych spraw o których niespecjalnie da się mówić krótko i zwięźle. ...


hm. Marian Antonik: Moje Harcerstwo

O moim harcerstwie, Bi Pi, Małkowskim i ostatnim Zjeździe Nadzwyczajnym.

Za oknem cudna zima. W tle sączy się moja ulubiona muzyka, która nastraja mnie sentymentalnie i melancholijnie. Przeczytałem kolejny tekst o harcerstwie, z serii: ”nowoczesne jest lepsze od starego, a największym złem w ZHP są konserwatyści i zwolennicy Bi-Pi i Małkowskiego”. Jestem zdumiony, chociaż nie zaskoczony, jak bardzo część instruktorów chce uczynić z ZHP organizację o jednoznacznym lewicowym wizerunku...


hm. Witold Pietrusiewicz: Wrażenia ze Zjazdu?

Podumać warto tak bardzo.......

(bardzo, bardzo, na gorąco, pisane po pierwszym dniu XLI Zjazdu ZHP)


hm. Marian Antonik: Kim jestem by osądzać?

"W naszej kulturze przyjęło się uważać za prawdę dwa wierutne kłamstwa. Pierwsze – że jeśli nie podzielasz czyichś przekonań i nie popierasz wyborów życiowych, to znaczy że uważasz tę osobę za wroga, nienawidzisz jej i się jej boisz. Drugie- że kochać kogoś, to zgadzać się ze wszystkim, co ta osoba twierdzi i robi. Jedno i drugie to nonsens. Nie trzeba rezygnować z własnych przekonań, żeby żywić do kogoś przyjaźń i życzyć mu jak najlepiej" (Rick Warren)hm. Jolanta Kreczmańska - Kto Ty jesteś? Jaką masz odznakę?

Programowiec czy kształceniowiec, czy może metodyk? Coraz bardziej osacza nas ten podział. Niezwykle szkodliwy, bo kształtujący myślenie o harcerstwie wręcz na bazie zaprzeczenia tego czym jest Harcerski System Wychowawczy ....


hm Marian Antonik: Od sacrum do profanum

Od sacrum do profanum.


Wartości nie leją się na nas z góry, jak woda z flaszki. One także wymagają od nas wyboru. Życie podsuwa pewne wartości, ale od człowieka zależy, czy je dostrzeże, zrozumie, czy będzie je pielęgnował.

(J.Tischner)


hm. Janusz Homplewicz: O tożsamości harcerstwa

XIII Sympozjum myśli harcerskiej

 

O tożsamości harcerstwa

W  życiu bywa jak na biegu harcerskim - ciągle pojawiają się nowe trudności, zadania i przeszkody. Historia ZHP to również taki wielki bieg harcerski. Na jego trasie szlaki często się rozchodziły, a na skrzyżowaniu łatwo pobłądzić. Trzeba więc odświeżać znaki patrolowe.


hm. Andrzej Jaczewski: Krzyżu, krzyżu...

Krzyżu, krzyżu...

 

W Szarych Szeregach krzyże kupowało się w sklepie – zasadniczo wtedy sportowym – przy ulicy Traugutta. Przychodziło się tam i pytało o pana Mateckiego. To było takie hasło. Chyba przed wojną w tym lokalu była CKDH, Centralna Komisja Dostaw Harcerskich, i chyba druh Matecki był tam kierownikiem. No i na to hasło przychodził ten pan – i sprzedawali krzyże. Tylko tym, którzy byli upoważnieni i to hasło znali.


hm. Janusz Sikorski: Górki Wielkie

"… A kiedy nadarzy się sposobność pakuj bracie torby i jedź do Górek harcerskich, poznać to, o czym śniły pokolenia harcerskie. Do zobaczenia w Górkach!!"

Czuwaj! Szary Smrek (1937)


Hm Marek Gajdziński: Uchodźcy - zróbmy coś z tym!

Hm. Jola Kreczmańska, wywołała ważny temat. Dziękuję!

Tekst jest napisany bardzo emocjonalnie i wypełniony empatią po brzegi. Piękna gawęda na ognisko. W gronie instruktorskim warto na problem „uchodźców” spojrzeć także z nieco innego punktu widzenia – bardziej pragmatycznie i programowo. Użyłem cudzysłowu bo to sprawa znacznie szersza, a wojna i uchodźcy są tylko jej przejawem.


hm. Janusz Sikorski: Skąd się biorą komendanci? 3

Harcerskim komendom pod rozwagę

Część III

KONTYNUACJA

 

Rok 2

 

 

Przyszedł czas na obiecaną kontynuację PLAN-u. A więc do rzeczy :)

 

Przyjmijmy, że wakacje się udały. Członkowie naszych DT wrócili z kursu i są gotowi do dalszej pracy. Marzenie każdego hufcowego, prawda? Po krótkim przeglądnięciu środków, powinno nam wyjść że: