Nawigacja
Artykuły: Specjalność...
Janusz Sikorski: "Specjalność" puszczańska...

Specjalność puszczańska... Prawie każdy harcerz prędzej czy później spotyka się z terminem "puszczaństwo". Co to w ogóle jest ? O co w tym biega? Czym to się je ? Po co to komu ? ... Ostatnimi czasy miało miejsce kilka wydarzeń, które wskazały mi potrzebę napisania tego artykułu i rozpoczęcia dyskusji na temat puszczaństwa w harcerstwie. Coraz więcej ludzi interesuje się tym tematem, z różnych stron padają pytania typu: jak zostać puszczaninem, od czego zacząć i wreszcie, dokąd zmierzać. Nie jestem na pewno człowiekiem najbardziej uprawnionym do tego, by rozświetlać mroki puszczy, ale jakoś czuję, że zza drzew spogląda na mnie puszczańskie oko i baczy czy nie błądzę i nie sprowadzam czytelników na manowce, które są co prawda cudne ale nie przestają być manowcami.


Mariusz Milka: O nowej koncepcji harcerskiej łączności jako jednej z harcerskich specjalności
Specjalność łącznościowa jest wzbogaceniem programu harcerskich drużyn i klubów o zajęcia z wykorzystaniem urządzeń radiokomunikacyjnych. Skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży działających w tych klubach i drużynach. Przez swoje ukierunkowanie umożliwia zdobywanie wiedzy i umiejętności z zakresu nowoczesnej radiokomunikacji. Jednak ta wiedza i te umiejętności nie mogą być jedynym elementem programu harcerskich jednostek łącznościowych.

Proobronna "Cztery i pół"
Specjalność proobronna - "najbardziej śliska". Związanych jest z nią najwięcej wątpliwości i stereotypów. Ale można ją realizować w sposób w pełni zgodny z celami i metodyką harcerską. Wywiad przybliżający działanie drużyny proobronnej 45 PDH "Bór" im. gen. St. Sosabowskiego

Hades to nie tylko piekło
Maratony, biegi na orientację, Adventure Racing - na tym może polegać specjalność sportowa w ZHP. Wywiad z prezesem Harcerskiego Klubu Sportowego "Hades" pwd. Marcinem Gorzelańczykiem

Maciek Pietraszczyk: ASG- tak, ale...
Air soft gun (asg) pojawiło się na zbiórkach harcerskich w tym samym czasie, co w innych sferach życia. I od razu stał się źródłem kontrowersji.

Maciej Pietraszczyk: Od specjalności do społeczeństwa obywatelskiego
Celem harcerstwa i w szerszym kontekście skautingu było zawsze wychowywanie obywatela w odpowiedzi na istniejące realnie problemy i wyzwania. Sposób działania i program zmieniały się zależnie od historycznego kontekstu. Inne były w czasie wojny, inne w okresie pokoju, inne w warunkach zniewolenia, a inne w suwerennym państwie wybijającym się na demokrację, starającym się odbudować normalność. O ile w czasie wojny wychowanie harcerskie musiało uwzględniać przygotowania do walki zbrojnej, o tyle dziś wyzwaniem jest przywrócenie zdrowych relacji państwo-obywatel, aby struktura znów stała się emanacją ruchu, a nie jedynie jego ograniczeniem.

Damian Grzegorczyk: Turystyka w głębi duszy
Zainteresowanie, pasja, specjalność. Gdy przychodzi refleksja na ten temat..

Maciej Pietraszczyk: Specjalność wszystkich specjalności
Harcerska Służba Graniczna, to najczystszy w swej formie skauting podlany granicznym sosem. O specyfice tej specjalności decydują nie formy metodyczne, ani propozycje programowe, a tematyka, wokół której obraca się działanie tych drużyn. Tematyka nastawiona na patriotyzm, kultywowanie niepodległościowych tradycji harcerstwa oraz propagowanie w społeczeństwie wiedzy o granicy, kultury prawnej i kultury obywatelskiej.

Mysiek: O specjalnościach
Jak często zdarzało się wam myśleć o specjalności dla swojej drużyny? Każdy młody chłopak marzył w młodości żeby być: żołnierzem, strażakiem, policjantem, piłkarzem. Młode dziewczyny natomiast planowały sobie karierę piosenkarek, aktorek, lekarek. Ile z tych marzeń zostało zaprzepaszczonych, ile z tych planów młodzieńczych lat można przywrócić do życia poprzez harcerstwo?