Nawigacja
Artykuły: Prosto w oczy !
Magda Pabin, Kraków i po Krakowie
O terenie zlotowym na Błoniach, o Rynku i pizzeriach, o zajęciach, paczkach z żywnością i o dziwnych zachowaniach niektórych instruktorów

Wilk Samotnik, Biwak Stulecia
Na krakowskich Błoniach odbył się chyba największy harcerski biwak w stuleciu naszego Ruchu. Robił wrażenie, trzeba przyznać. Pozytywów było wiele, ale mankamentów też. Brakuje mi szerokiej dyskusji o Zlocie, programie, logistyce.

Maciej Pietraszczyk: O dwóch takich, co pełnili SŁUŻBĘ
Kiedy harcerzowi trzeba wydać rozkaz, by przestał pełnić służbę...

Wilk Samotnik: Zuchenka na Służbie.
Cały czas powraca mi przed oczy obraz zuchenki pełniącej służbę pod Pałacem Prezydenckim. Dziecko było radosne i wyraźnie przekonane o sensie tego co robi. "Przyjechałam tu z moją Druhną i jesteśmy od rana", powiedziała dziewczynka do kamery, a ja miałem trochę wątpliwości .Janusz Sikorski: Ewidencja ZHP (a kogo to...?)
          Prace nad elektroniczną ewidencją ZHP trwały, trwały i trwały i... Ale w końcu jest. Działa. Po niespełna 2 miesiącach działania, elektroniczna ewidencja stała się w miarę zdatna do użytku. Jest tym czym jest czyli ewidencją. ...

Wilk Samotnik: Budujmy ZHP od ławy fundamentowej!
Ten Związek nie potrzebuje nowego statutu w formie ewoluowanej na bazie poprzednich. Ten Związek nawet nie potrzebuje statutu z paroma tylko rewolucyjnymi zmianami. Ten związek nie potrzebuje statutu zlepku czy patchworka.

Wilk Samotnik: A może po prostu my się już nie nadajemy do skautingu?
Skautowy ekspres już odjechał i pędzi jak francuski superpociag. My chyba już nie dogonimy skautowego świata. No i jeszcze jedno - my się już do skautingu chyba nie nadajemy!

Czesław Przybytek: Z Wiarą , BĄDŹ bez......czyli w zgodzie BĄDŹ nie, z WOSM-em ?
Zamiana słowa "religia" na "wiara" oraz dziwnie zastosowane słówko "bądź" wyklucza zgodność naszych Podstaw Wychowawczych z Fundamentalnymi Zasadami Ruchu Skautowego. Czy o to właśnie chodziło autorom, i czy nam o to chodzi ?

Wędrownicy: aktywni poszukiwacze, bierni konsumenci czy byty wirtualne?
Rozmowy o wędrownictwie: jest dobrze, czy jest źle? Czy propozycja wyjścia w świat, poszukiwania, działania trafia na podatny grunt? Rozmowa z phm. Anną Pospieszną (komendant Hufca Poznań-Nowe Miasto)

Janusz Sikorski: Co by tu jeszcze sprofesjonalizować, druhowie, co by tu jeszcze...
Tak profilaktycznie, już na początku artykułu poinformuję, że byłem na tegorocznym LAS-ie, więc widziałem z bliska jak to wyglądało, a niejako w bonus-packu dostałem możliwość przyglądnięcia się Zlotowi Drużynowych. Oczywiście to przyglądnięcie się na pewno nie było pełne i wyczerpujące, gdyż aby takie było musiałbym w nim uczestniczyć, jednakże materiału do pewnych przemyśleń na ten temat bytowanie obok mi dostarczyło....

Janusz Sikorski: Quo Vadis ZHP ? (kilka przedzjazdowych przemyśleń drużynowego
No właśnie, dokąd ? Patrzę sobie na to wszystko co się dzieje w naszej organizacji i sam już nie wiem. Właściwie to zastanawiając się dokąd iść należałoby wiedzieć gdzie się jest. Tymczasem tu jakaś paranoja zapanowała. Nie ma możliwości zdobyć nawet tak prostej niby informacji jaką jest aktualna liczebność ZHP....

Wyrwane z Listy Dyskusyjnej "Czuwaj"
Nowy Statut - projekt widziany bez konfliktów i inwektyw wzajemnych

Janusz Sikorski: Braterstwo na harcerskiej liście ...
Braterstwo... Przeczytałem sobie kilka wypowiedzi na liście dyskusyjnej "Czuwaj" i zaczęło we mnie "coś" wzbierać..... Takie proste ludzkie zniesmaczenie. Małostkowość, manipulacje i zwykły brak kultury. I naprawdę cisną się na usta dużo mocniejsze słowa !