Nawigacja
HR Numer 2/2008
Z perspektywy protestanckiej
Mamy kolejną rocznicę odejścia Jana Pawła II do domu Ojca. Stoję z boku, z dystansem. Co mnie, protestanta, to obchodzi? Jestem "bratem odłączonym". Tym, który mówił "nie" wielu doktrynom i dogmatom katolickim, w tym takim, które głosił papież. Ten papież. Jestem na "nie" wobec samej instytucji papiestwa, którą uważam za uzurpację. Ale...

Duch w pancerzu, albo o wędrownictwie w serialach tv
- Dokąd pójdzie mała dziewczynka? Sieć jest wielka i nieskończona. Motoko Kusanagi, "Ghost in the Shell"

ZHP, jakim Związkiem skautowym jest ?
Od czasu do czasu wybucha zarówno w ZHP jak i ZHR dyskusja wokół jednej, czy dwóch Rot Przyrzeczenia. ZHP jak i dawny ZHR / ten przed ...ZHP "18"/ z dwoistych Rot zrezygnowały, choć przyczyny były , mówiąc enigmatycznie...różne. Mamy Boga w Przyrzeczeniu. Jest to Bóg w rozumieniu Baden Powella. Bóg dla wszystkich Wiar, nawet takich, w których wyznawcy nie czczą Jednego Boga. To sprawa sumień i kształtowania charakteru - "One World, One Promise" - jeden świat, jedno przyrzeczenie.

Homoseksualizm, biseksualizm
Świadomość innej orientacji seksualnej niż... powszechnej.

Bohater środowiska
A gdyby tak ktoś pomyślał o bohaterze środowiska harcerskiego, jako o "instrumencie metodycznym"? Gdzie tam...

Toleruję, więc się nie zgadzam
Po przeczytaniu tekstu slonka miałem napisać komentarz, ale kiedy zabrałem się za pisanie, okazało się, ze będzie tego więcej.

ASG- tak, ale...
Air soft gun (asg) pojawiło się na zbiórkach harcerskich w tym samym czasie, co w innych sferach życia. I od razu stał się źródłem kontrowersji.

O motywacji do bycia mistrzem
Któż nie chciałby być mistrzem? Dlaczego tak niewielu jest młodych harcmistrzów? Garść osobistych refleksji instruktorki rozpoczynającej swą próbę harcmistrzowską.

Rozczarowanie
Każdy chce być zastępowym. To przecież niebywała frajda - stać na czele paczki przyjaciół, wspólnie biwakować, grać i podchodzić się, śpieszyć z pomocą, gdy tej potrzebującym. Nie potrzeba wszak wiele, by móc nosić brązowy sznur, właściwie wystarczy trochę charyzmy, pomysłowości i przygotowanie kilku zbiórek wprzód, by nie dać się zaskoczyć. Czy jednak każdy tak samo marzy o zostaniu drużynowym? Halo, nie słyszę!

Wulgaryzmy?
Drugi tekst w tym numerze, w którym postaram się poruszyć pewną moją myśl, dosyć kontrowersyjną, zwłaszcza z tego względu, iż jestem harcerzem. A może to normalne, naturalne, że chcę szukać odpowiedzi na pewne pytania? Pewnie tak. Tym razem zająłem się szukaniem "prawdy" o wulgaryzmach.

Dziury w burcie
ZHP przypomina "Titanica", który już dawno zderzył się z górą lodową, ale nikt tego nie zauważa. Gdzie w poszyciu naszego statku pojawiły się luki?

Wielkie nieporozumienie
Harcerstwo ze swej istoty i charakteru jest osadzone w chrześcijaństwie, głosi i realizuje chrześcijańskie nauki moralne. Tak jak chciał Baden-Powell, przenosi chrześcijańskie ideały na poziom życia codziennego. Ale harcerstwo zagubiło swoją drogę i zeszło na manowce oferując z jednej strony bezideową organizację zabawowo-kolonijną, a z drugiej lansując koncepcję iście faryzejską.

Zobowiązanie instruktorskie - przemyślenia
Moja próba instruktorska, dobiega końca. Kończy się droga, na której próbowałem odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania dotyczące mojej organizacji - Związku Harcerstwa Polskiego. Kończy się test, który chciałbym zakończyć autorefleksją dotyczącą zobowiązania instruktorskiego. Impulsem do tego są również ostatnie wydarzenia i myśli które mnie otaczają.

Social Sharing: Facebook Google Tweet This