Nawigacja
HR nr 1-2 / 2013
OD REDAKCJI

Okiem hejterów, oszołomów, demagogów, szkodników i internetowych trolli.
W kwietniu stało się nieco głośno wokół harcerstwa, za sprawą "Kamieni na szaniec", kultowej książki Aleksandra Kamińskiego, pewnie dlatego, że przypada nam okrągła rocznica Jego urodzin...


ORGANIZACJA I RUCH

phm. Maciek Pietraszczyk: Wielkie nadzieje - oby nie wielka porażka
Kiedy zobaczyłem informację, że powstał projekt Ustawy o działalności harcerskiej, powiedziałem "hurra! wreszcie". Od lat uważam, że należy uporządkować prawnie te kwestie...

phm. Janusz Sikorski: O Ustawie Harcerskiej jeszcze kilka słów
Nooo w końcu. Nareszcie problem został dostrzeżony i trwaja prace nad , szczególnie dla nas - harcerzy, ważną Ustawą. Ale czy ważna tylko dla nas ? Co czyni z Ruchu Harcerskiego na tyle ważną sprawę by wymagał innego traktowania niż pozostała reszta NGO-sów ?

Agata Szwedowicz: Dr Janicka z PAN: mit "Kamieni na szaniec" domaga się analizy
"Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego to jedna z najbardziej mitotwórczych książek w polskiej historii - uważa Elżbieta Janicka z Instytutu Slawistyki PAN. "Warto spojrzeć na ten mit analitycznie i zastanowić się, co z niego da się ocalić, a co powinno być raczej przestrogą" - dodaje badaczka.

Dr hab. Marek Wierzbicki: "Szaniec, który uwiera; myślenie, które boli"
"Szaniec, który uwiera; myślenie, które boli" - dr Wierzbicki o analizie "Kamieni na szaniec" dr Janickiej.

Szczep 23 Warszawskich Drużyn Harcerskich i Zuchowych "Pomarańczarnia"
Harcerska Fundacja "Pomarańczarni" : Pomarańczarnia odpowiada na zarzuty dr Elżbiety Janickiej z PAN
Z dużym zainteresowaniem zapoznaliśmy się z szeroko dzisiaj publikowanym i komentowanym artykułem pani dr Elżbiety Janickiej z Instytutu Slawistyki PAN na temat mitu "Kamieni na Szaniec".

phm. Maciek Pietraszczyk: Żwawym, tanecznym krokiem
Na marginesie krytyki Kamieni na Szaniec przez dr. Janicką i z "odkrytym" przez Nią homozwiązkiem "Rudego" i "Zośki".WYWIAD

Wywiad Haera: Różne oblicza harcerstwa
O harcerstwie, jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości oraz o poświęconych mu książkach rozmawiamy z Wojciechem Śliwerskim, autorem książek "Różne oblicza harcerstwa" i "Wydawcy gorszego Boga". 


PROGRAM I METODA

pwd. Albert Zapalski HO: Betlejemskie Światło (nie)Pokoju
Jadą. Jadą! Pędzą! Prawie łapci nie pogubią! A tu korki! Zaspy! Roboty drogowe! Ale pędzą. Czas mija! Zdążyć się nie uda! Ale pędzą i tak! Kierowca cudów dokonuje! Wszak lepiej późno niż wcale! Może nikt nie zauważy. W końcu są! 5 minut przed czasem są już w biurze przepustek! Udało się!


WARSZTAT DRUŻYNOWEGO

Grzegorz Prochowski, HO: Kompleksowy poradnik naborowy dla drużyn w pionie harcerskim cz. 2
Druhno Drużynowa i Druhu Drużynowy pamiętajcie: szkoły pełne są dzieci chcących przeżyć przygody. Ktokolwiek twierdzi inaczej, nie ma pojęcia o czym mówi. Dajcie im te przygody, a młodzież odpłaci wiernością, miłością i masą drobiazgów, które sprawią, że życie nabiera sensu.

Michał Górecki: Jak zdobyć pierwszą pracę?
Patrzę sobie na różne artykuły opisujące jak to trudno dziś znaleźć młodym ludziom pracę i myślę sobie gdzie leży prawda. Z jednej strony rzeczywiście ogłoszenia o pracę bywają absurdalne - potrzebne są osoby z wieloletnim doświadczeniem, potrafiące tysiąc rzeczy, za pensję niewiele wyższą od studenckiego stypendium. Skąd wziąć potrzebne doświadczenie?

pwd. Albert Zapalski HO: Kartonowy świat
Karton! Któż nie słyszał o tym materiale o jakże cudownych właściwościach. Po naszych ulicach dalej jeżdżą, i mają się dobrze, kartonowe Trabanty. ...

OD HISTORII DO WSPÓŁCZESNOŚCI

hm. Czesław Przybytek: Jadwiga Zwolakowska - czy pamiętamy o "matce ruchu zuchowego"
28 stycznia 2013 minęła 110 rocznica urodzin Aleksandra Kamińskiego. Powszechnie bywa nazywany "ojcem ruchu zuchowego".
Ale mało kto pamięta o "matce ruchu zuchowego".

HARCERZE WYKLĘCI - czy o nich pamiętamy ?
1 marca jest od dwóch lat świętem państwowym, ustanowionym w hołdzie tym, którzy po latach okupacji niemieckiej, po wkroczeniu na ziemie polskie sowieckich i rodzimych komunistów, mieli odwagę wytrwać w walce o niepodległą Polskę.
Mówimy o nich ŻOŁNIERZE WYKLĘCI.

hm. Bogusław Śliwerski : 110 rocznica urodzin Aleksandra Kamińskiego
Rok 2013 jest rokiem 110 rocznicy urodzin zasłużonego dla światowego ruchu skautowego oraz dla nauk o wychowaniu pedagoga społecznego - Aleksandra Kamińskiego.


ZAPISKI ZBIERACZA HARCERIAN

Zapiski zbieracza Harcerian
Radosna twórczość kolekcjonerskich pasjonatów czy dobry interes?


-------------------------------------------------
Nr HR-a: 1-2 / 2013

Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.