Nawigacja
HR - Numer III-IV/2021

HR - Numer III-IV/2021

 

Od redakcyjnej Watahy ... słów kilka ... [HR III-IV 2021]


 

hm. Andrzej Glass: Tożsamość organizacji a selekcja kadry

Tożsamość organizacji zależy od tego, czym się ona wyróżnia (najlepiej szlachetnie) od innych. Jeśli to, co można zrobić w organizacji nie rożni się od tego, co dzieje się poza organizacją, to jej autorytet upada.


hm. Andrzej Glass: Filozofia życia a wychowanie harcerskie

Bez odpowiedzi na pytanie jaką filozofię życia lansuje harcerstwo nie można mówić o koncepcji wychowania. Wiele poglądów filozoficznych to teoretyczne spekulacje mające tylko niektóre punkty styczne z rzeczywistym życiem.


Pierwszy Kurs Woodbadge w 1919 r.

Pierwszy Kurs Wood Badge odbył się w Gilwell Park w Anglii, od poniedziałku 8 września do piątku 19 września 1919 roku.


Dwugłos a właściwie trójgłos o stopniach harcerskich.

Dwugłos o stopniach harcerskich, któremu dzień dzisiejszy dopisał głos kolejny.

Jak czas lubi zataczać koło ...


phm. Paweł Duran: I Zlot Organizacji Harcerskich 1-3.10.2021 Maszewo Duże

W dniach 1-3 października 2021, Federacja Harcerska "Zarzewie" zorganizowała I Zlot Organizacji Harcerskich.

(...) Harcerstwo w Polsce nie jest monolitem już od dawna. Istnieje kilka dużych i wiele małych, często działających lokalnie, organizacji harcerskich. Te mniejsze, aby nie być pomijane, choćby w świadomości władz państwowych, zawiązały Federację Harcerską "Zarzewie". (...)


Wędrówki z Wielkim Duchem

Istniało kiedyś wśród ludów Krain Wielkiego Ducha wspólne święto - Święto Życia. Było najważniejszym wydarzeniem w Krainach. Niezależnie od tego, z jakiego plemienia pochodziłeś, od dzieciństwa słyszałeś o cudach tej nocy i tego dnia. Każdy chciał to zobaczyć i być na Górze, żeby odnowić swoje serce i wrócić w doliny z darem. Z każdej wioski co roku 40 dni przed Świętem wybierano człowieka, kobietę lub mężczyznę, aby w imieniu ludu wyruszył w długą wędrówkę z Wielkim Duchem. To był zaszczyt, wielka misja i ogromny trud. Wielu pragnęło stanąć przed Mędrcami i zostać wysłanym. Ale wybierano tylko niektórych.
Niestety nic co zaszczytne i wielkie nie trwa wiecznie wśród ludzi. Krainy bogaciły się i ludzie zajęli się rozwojem Krain, zapominając o Wielkim Duchu. Z Wielkiej Pustyni nadszedł wiatr. Niepokój i strach zagościły w sercach pełnych troski dobrobyt. Zapomniano o starszych i ich przestrogach. Porzucono dawne obyczaje. Mijały lata, księgi zamknięto w starych archiwach. W Krainach Wielkiego Ducha zagubiono pamięć o wędrówce na Święto Życia. Utracono drogi i kierunek na to, co mogło wznieść człowieka ponad wszystkim. Wygoda i luksus zastąpiły pragnienie wyruszenia w podróż, by odkryć prawdę. Został jeden, który pamiętał.....


Z Archiwum HR-a - GRZEGORZ SKRUKWA - Człowiek i przyroda w powieści "Lato leśnych ludzi"

Wczesny ekologizm w międzywojennej Polsce (referat wygłoszony na XIV Konferencji Naukowej „Człowiek i Przyroda” organizowanej przez Instytut Wschodoznawstwa RAN, Instytut Wschodni UAM i Taurydzki Uniwersytet Narodowy im. W. I. Wernadskiego, Symferopol, 20-27 IX 2004) streszczenie opublikowane w: „Socioestestvennaja Istorija”, 2004, T. XXIV


 

.


Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.