Nawigacja
HR - Numer I-II/2022
HR - Numer I-II/2022

Zamiast "Słowa wstępnego"

 


... czas służby ...


 

24 lutego 2022 już wszedł do historii harcerstwa. W ten smutny i piękny jednocześnie sposób. Już pierwszego dnia, w dniu wybuchu wojny w Ukrainie, harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego stanęli do służby.

Jaki wymiar ma nasza służba dla uciekających przed wojną? Czy ma już dziś też wpływ na każdego z nas, harcerzy i instruktorów, który ją pełnił, pełni i zapewne jeszcze długo będzie to robił?


Możesz wyjechać znad granicy, ale granica pozostanie z Tobą już na zawsze. [DZ]


Do mojego punktu, organizowanego przez Związek Harcerstwa Polskiego, mieszczącego się na granicy polsko- ukraińskiej w Medyce,  przyszła starsza kobieta. Początkowo zapytała „Można kofu?” i usiadła w drugim namiocie gdzie było ciepło. Siedziała przy stoliku i piła zrobioną kawę. Była sama. Dosiadłam się do niej pytając dokąd jedzie i czy czegoś jej potrzeba. 

ZASTĘP GRANICA - "Nieuporządkowane i niepoukładane", czyli jak dochodziły relacje....

Działanie, służba, relacje i łzy, które też okazały się potrzebne!... refleksje ponadczasowe ....

 


Zuchy-Polish Wolf Cubs - JAK WILCZĘTA STAŁY SIĘ ZUCHAMI - SŁOWAMI ALEKSANDRA KAMIŃSKIEGO

Warto przypomnieć sobie historię Wilcząt w polskim ruchu harcerskim, od tłumaczenia Wilcząt BiPi, którego dokonał Dr. Strumiłło w 1923 r., poprzez poradnik Jadwigi Zwolakowskiej, po trylogię Zuchową Aleksandra Kamińskiego.

Ciekawe światło na ten ciąg wydarzeń rzuca książka Aleksandra Kamińskiego, wydana w efekcie kontaktów ZHP ze skautami brytyjskimi oraz Międzynarodowym Biurem Skautowym. W Gillwell, w roku 1938 odbyła się konferencja poświęcona "męskim" wilczętom/zuchom z udziałem A. Kamińskiego. Z tej okazji druh Kamiński wydał w języku angielskim swoją książkę "Zuchy-Polish Wolf Cubs".

Ta mało u nas znana książka zawiera zuchową metodykę, oraz dwa niezwykle ciekawe wprowadzenia. Pierwsze J. F. Coloquhouna z-cy komisarza d/s wilcząt Skautów brytyjskich, oraz wprowadzenie Druha Kamińskiego świetne wyjaśniające specyfikę polskiego męskiego Ruchu Zuchowego. Zapraszamy Was do przeczytania przedmów:


Na naszych forach harcerskich co jakiś czas przetacza się dyskusja o alternatywnych Rotach Przyrzeczenia, zapraszamy do przeczytania krótkiej historii "Duty to God" w Konstytucji WOSM:


Skrzętny Gawron: Wędrownik - echa d. forum ZHP

(...) Wędrownictwo to nic innego jak "szlak ku dorosłości". A właściwie, jej poszukiwanie.
Nabita złota lilijka ćwika oznaczać winna że harcerz to wyga gotowy do tej wędrówki.
Wręczenie naramiennika to przede wszystkim obrzęd, taki "dziarski okrzyk" wędrowca który ze swoim zaprzęgiem rusza "na poszukiwanie złota Alaski" ;)
Harcerz Orli, to już wytrwały wędrowiec, "świadomy szlaku".
Harcerz Rzeczypospolitej to ktoś, kto już "dotarł", kto znalazł swoje "złoto". Kto zna jego wartość, inną dla każdego z nas.
Ale to że je znalazł nie oznacza że skończył swoją wędrówkę. On (my) po prostu wyruszył na nowe szlaki.(...)


Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.