VIII Światowy Zlot ZHP pgk - Zegrze
Od 24 lipca do 7 sierpnia Związek Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju organizuje VIII Światowy Zlot z okazji setnej rocznicy istnienia polskiego ruchu skautowego. Zlot odbywa się w Zegrzu, na terenie, gdzie odbył się Zlot ZHP w roku 1995. W Zlocie bierze udział prawie 1500 harcerek i harcerzy z sześciu Okręgów ZHP: Argentyny, Australii, Francji, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Spędzą oni wspólnie dwa tygodnie razem z bracią harcerską z ZHP na Litwie, Białorusi, z Ukrainy i Kazachstanu oraz delegacjami organizacji harcerskich z Polski.

Honorowy patronat nad Zlotem objął marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Bogdan Borusewicz. W liście do przewodniczącej ZHPpgK hm. Teresy Ciecierskiej Marszałek napisał: "Jestem przekonany, że przyjazd polonijnych drużyn harcerskich do Polski będzie dla nich wielkim wydarzeniem. Pozwoli na jeszcze większe związanie z rodzimą kulturą i tradycją. Wierzę, że czas spędzony przy ognisku, w bratnim harcerskim kręgu, przysporzy wielu niezapomnianych wrażeń, oraz pozostanie na długo w pamięci jego uczestników. Jako Marszałek Senatu, który sprawuje opiekę nad Polonią i Polakami za granicą, cieszę się, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej ma swój znaczący udział w organizacji Zlotu".
Druhna Basia Chałko relacjonuje: Od czterech dni urzędujemy w Zegrzu - mokro i chłodno, ale humory dopisują. Wczoraj odbyło się oficjalne otwarcie Zlotu. Dzisiaj już zajęcia idą naprzód pełną parą. Jeszcze raz zapraszam na Dzień Gości w tę sobotę 31. lipca. Rozpoczynamy o godz. 10:00 raportem jednostek, po czym Naczelny Kapelan odprawi Mszę świętą dziękczynną. Po Mszy będzie defilada, obiad, zwiedzanie obozów, kiermasz, gry i zabawy, a od 17:00-18:30 ognisko ogólnozlotowe pod hasłem "To my".
( Druhna hm. Barbara Chałko jest rzeczniczką Zlotu)
Od Redakcji: Naszej Braci Harcerskiej z całego świata życzymy niezpomniamych wrażeń i wiele radości z pobytu w Ojczyźnie. Byle by tylko poprawiła się pogoda jak najszybciej. Postaramy się Zlot odwiedzić !

Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.