Stulecia harcerstwa ciąg dalszy.....
Jubileusz 100-lecia Harcerstwa Polskiego
(Ze str ZHR: pon., 09/06/2010 - 21:35 - phm. Mariusz Ossowski HR )
22 maja 1911 roku Andrzej Małkowski wydał rozkaz powołujący pierwsze cztery drużyny harcerskie we Lwowie. Tą datę przyjmujemy jako moment powstania Harcerstwa Polskiego. Z tego właśnie powodu Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej wspólnie z innymi polskimi organizacjami harcerskimi skoncentrował swoje działania jubileuszowe na rok 2011. (.....)
- 23 października 2010 w Warszawie odbędzie się konferencja zorganizowana z okazji 30-lecia powstania Kręgów Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego. (......)
- 6;20-22 maja 2011 to wyprawa instruktorska do Lwowa i Krakowa. Spotkamy się w mieście, gdzie powstały za sprawą założyciela polskiego skautingu pierwsze harcerskie drużyny. Będzie to okazja do poświęcenia jubileuszowej tablicy upamiętniające wydarzenia sprzed 100 lat, a także dotknięcia miasta tak głęboko związanego z polską historią. W Krakowie natomiast odsłonimy w Parku Jordana popiersie Andrzeja Małkowskiego.
- 22-28 sierpnia 2011 to Jubileuszowy Zlot z okazji 100-lecia Harcerstwa Polskiego. (.....)
Do współpracy i uczestnictwa w tych wydarzeniach zaprosiliśmy również Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza", Stowarzyszenie Harcerskie, Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie oraz Harcerstwo Polskie na Ukrainie. (....)

Naczelnictwo Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej

Od Redakcji:
Dobrze, iż trwają nadal rocznicowe obchody, tyle, że mamy parę uzupełnień. Słynny rozkaz Andrzeja Małkowskiego był rozkazem kursowym, zaś pracujące od roku ćwiczebne drużyny zarzewiackie działały metodą skautową w wielu galicyjskich miastach. To z tych drużyn powstała lwowska komenda skautowa. W pozostałych zaborach również notujemy wcześniejsze inicjatywy, np drużyna Zygmunta Nebla ( 27 WDH) zaś słynne Kruki, z których powstała 1 Krakowska Drużyna Skautowa im. Tadeusza Kościuszki to połowa września 1910 r. Wystarczy odnieść się do "Materiałów do chronologii...." Michała Haykowskiego.
Szkoda, że w powyższym anonsie nie wspomniano o Zlotach ZHP i ZHP pgk, które już się odbyły. No i czemu obu tych Organizacji nie zaproszono ?Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.