Rozkaz Andrzeja Małkowskiego powołujący pierwsze Drużyny.
22 maja 2011 roku przypada setna rocznica wydania rozkazu powołującego pierwsze drużyny harcerskie.

Jest to dzień, w którym powinno nas być widać. Ustawcie tego dnia w opisach na gg, napiszcie na facebooku "Jestem harcerką/jestem harcerzem", wychodząc z domu wepnijcie w ubranie miniaturkę lilijki lub krzyża harcerskiego, a może po prostu załóżcie koszulkę z logo ZHP.

A gdy będziecie mijać na ulicy kogoś, kto będzie miał widoczny symbol (podobnie zresztą jak wy) powiedzcie mu "Czuwaj" i pamiętajcie o uśmiechu.

Pokażmy, że ZHP wciąż istnieje i umie być radosne

hm. Małgorzata Sinica
Naczelniczka ZHP

Od Redakcji: W wyniku decyzji władz Sokoła Macierzy, zorganizował A. Małkowski w 1911 r. we Lwowie pierwszy kurs instruktorski. Uczestnicy kursu zdobywali wiedzę z zakresu metody skautowej. Uczyli się też o konieczności pracy nad sobą i dla Ojczyzny. 21 maja 1911 roku powstała Komenda Skautowa we Lwowie, a dzień później Małkowski, wydał rozkaz o powołaniu czterech pierwszych drużyn: 3 męskich i 1 żeńskiej. Dzień ten - 22 maja 1911 r. przyjęto za symboliczną datę powstania harcerstwa w Polsce, choć Sokole i Zarzewiackie Drużyny pracujące metodą skautową działały już od co najmniej roku, w wielu miastach Galicji, w tym w Krakowie. Formalnie, rozkaz Małkowskiego był rozkazem kursu, dzięki któremu można było kontynuować pracę, po jego ukończeniu. Współcześnie, udokumentowana wiedza dotycząca historii naszego Ruchu pozwala na przesunięcie stulecia o rok wcześniej, a nawet na miesiące poprzedzające rok 1910.Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.