Apel
Świat ma swoją „Księgę Dżungli” Kiplinga, „Walden - czyli życie w lesie” Henriego Thoreau, powieści Grey Owl, czy Curwooda – my Polacy mamy „Lato Leśnych Ludzi” Marii Rodziewiczówny. Nie powinniśmy o tym zapominać!

Redakcja Haer-a gorąco zachęca wszystkie środowiska harcerskie do włączenia w swój program wsparcia działań Druha Darka Morsztyna - Biegnącego Wilka...
To naprawdę świetny pomysł na program, taki prawdziwy - życiowy a nie wydumany i sztuczny. Harcerstwo Winno być prawdziwe. Zresztą już wkrótce na stronach HaRa będzie więcej wieści z naszego polskiego, oryginalnego i najprawdziwszego Państwa Harcerskiego - Republiki Ściborskiej. A tymczasem:Czuwaj!
GORĄCY APEL DO HARCERZY O WSPARCIE I POMOC przy społecznej budowie Muzeum Marii Rodziewiczówny.


Lato Leśnych Ludzi, to polska książka, która miała największy wpływ na powstanie ruchu puszczańskiego w Harcerstwie. I do tej pory dla wszystkich Puszczan, to lektura podstawowa. Mamy też nadzieję, że ten projekt i powstanie Muzeum Marii Rodziewiczówny i Lata Leśnych Ludzi - wpłynie na rozwój idei puszczańskich w harcerstwie. Wszak to najdoskonalsza metoda wychowawcza. Pomóżcie nam to uczynić.
Od 6 lat prowadzimy badania związane z książką Lato Leśnych Ludzi i Marią Rodziewiczówną. To po prostu harcerska służba. Im więcej się zajmujemy tym tematem tym bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, że tak genialne dzieło i tak niezwykła postać nie mogą pójść w zapomnienie.
Powstał unikalny zbiór eksponatów i ciągle przybywają nowe. Tylko w ostatnich miesiącach udało się zakupić m.in. książkę lato Leśnych Ludzi z 1943 roku wydaną w Jerozolimie przez Armię Andersa!, kilka zupełnie nieznanych zdjęć Rodziewiczówny i chaty leśnych ludzi.
Zatem kolekcja do muzeum stale się powiększa -; mamy już ponad 270 autentycznych eksponatów, związanych z pisarką lub jej niezwykłym dziełem - zapraszamy do Republiki Ściborskiej aby je obejrzeć.
Nie ma co do tego wątpliwości - Muzeum Marii Rodziewiczówny i książki Lato Leśnych Ludzi - musi powstać aby było miejsce gdzie tą wiedzę można będzie stale stosować do rozwijania puszczańskich i ekologicznych idei oraz aby wiedza o polskiej księdze dżungli nie wygasła. Do działań włączyli się pierwsi wolontariusze. Ale sami nie damy rady-
potrzebujemy Waszej pomocy.
Co teraz robimy.
Ten rok to 150 rocznica urodzin pisarki (jej rodzice za udział w Powstaniu Styczniowym zostali zesłani na Syberię. Matce pozwolono tylko urodzić córkę Marię
i 10 dni później musiała udać się na wschód...) i 70 rocznica śmierci (trudy Powstania Warszawskiego wykończyły już i tak wiekową pisarkę – można w najnowszym
filmie “Powstanie Warszawskie” zobaczyć autentyczne kadry z jej udziałem). Czyli – jak nie teraz, to kiedy?
Przygotowujemy cały cykl upamiętnienia udziału Marii Rodziewiczówny w Powstaniu Warszawskim. Będzie specjalna gra miejska śladami pisarki z udziałem
grup rekonstrukcyjnych, wystawa, uroczystości na Powązkach przy grobie Rodziewiczówny oraz spotkanie z prezentacjami na jej temat. Już teraz zapraszamy do udziału w tych działaniach.

Udało się nam przekonać władze, parafię, gimnazjum i radnych gminy Skierniewice aby upamiętnić miejsce śmierci pisarki w Żelaznej – powstaną 2 obeliski, Gimnazjum w Żelaznej zorganizuje konferencję, a także są plany stworzenia szlaku edukacyjnego – wszystko w dniu jej śmierci – 6 listopada.
Trwają prace nad projektem architektonicznym budowy repliki chaty leśnych ludzi jako miejsca Muzeum Marii Rodziewiczówny.
Wszystkie dotychczasowe badania, działania, zakupy eksponatów są realizowane ze środków prywatnych. To działalność niekomercyjna – jakże jednak potrzebna.
My angażujemy w to bardzo dużo swoich środków – niestety budowa muzeum przekracza nasze możliwości.
To od nas wszystkich zależy czy chcemy aby tak wspaniała powieść – Lato Leśnych Ludzi i jej autorka – nie odeszły do historii.

Teraz szczególnie potrzebujemy pomocy:

- promocji zbiórki funduszy przez portal "Polak Potrafi" - udostępniania jej na Waszych i innych harcerskich stronach i czasopismach, przekazywanie informacji znajomym, środowiskom związanych z Kresami, miłośnikom twórczości Rodziewiczówny, społecznościom polonijnym, mediom.
- wolontariackiej pomocy przy promocji projektu oraz oprawie graficznej, (sami jesteśmy słabymi internautami ;) .. i mamy zbyt wolny internet)
- wpłat pieniędzy poprzez portal Polak Potrafi po prawej stronie są proponowane kwoty-wystarczy na nią kliknąć . Ważne są każde wpłaty i im szybciej one wpłyną tym lepiej - to ożywi kwestowanie. Każda złotówka jest ważna! Forma zbiórki na Polak Potrafi polega m.in. na tym, że jeśli się nie uzbiera całej kwoty do 18.07.2014, to całość przepada.
- organizacji spotkań autorskich z których dochód zostanie przekazany na budowę muzeum.

ZA WSZELKĄ POMOC W IMIENIU IDEI DZIĘKUJEMY.

Na naszych stronach internetowych rozpoczynamy publikowanie różnych felietonów związanych z Marią Rodziewiczówną, naszymi badaniami. Będziemy podawali
tam informacje zupełnie dotąd nieznane – ZAPRASZAMY DO CYKLICZNEJ LEKTURY i przekazywanie tych informacji dalej.
Zapraszamy do obejrzenia reportażu w formie fotocastu:Link

Czuwaj.

Justyna i Dariusz Morsztyn
kontakt: 0604 29 29 97, biegnacy-wilk(na)post.pl , www.biegnacy-wilk.pl,
Najświeższe relacje będą ukazywały się na naszym FB https://www.facebook.com/biegnacywilk

Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.