Druh harcmistrz Ojciec Adam Studziński odszedł na Wieczną Wartę
NewsyDruh harcmistrz o. Adam Studziński OP , gen. bryg. WP odszedł na Wieczną Wartę.
2 kwietnia wieczorem zmarł w Krakowie o. gen. Adam Studziński OP. Miał 97 lat.
O. Adam (Franciszek) Studziński OP urodził się 2 czerwca 1911 r. w Strzemieniu. W 1928 roku wstąpił do Zakonu Dominikanów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1937 we Lwowie.
Wybuch wojny zastał go w Krakowie, skąd przez Lwów dotarł do Czortkowa. Na wiadomość o wkroczeniu armii sowieckiej wyjechał na Węgry. Został tam kapelanem w obozach dla internowanych polskich żołnierzy. W 1941 r. przez Grecję i Turcję dotarł do Palestyny. Następnie wstąpił do Wojska Polskiego. Z 2. Brygadą Czołgów przebywał w Iraku, Iranie, Palestynie i Egipcie. W 1944 r. wziął udział w kampanii włoskiej. Brał udział w walkach o Piedimonte i Bolonię.
W kwietniu 1945 r. po śmierci kapelana o. Fabiana Waculika, został kapelanem 2 batalionu komandosów zmotoryzowanych w 2 Brygadzie Pancernej, przemianowanej następnie na 2 Warszawską Dywizję Pancerną. W 2006 r. awansowany został na stopień generała brygady.
O. Studziński aktywnie działał w środowisku kombatanckim. Był współorganizatorem pielgrzymek żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Jasną Górę w rocznicę bitwy o Monte Cassino, kapelanem Legionistów, żołnierzy AK i harcerzy.
Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Monte Cassino i Medalem WP oraz brytyjskim Defence Medal, Star 1939-45, War Medal 193945 i Africa Star. W ubiegłym roku prezydent Rzeczypospolitej odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Był Honorowym Obywatelem Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.
Zdjęcia z pogrzebu Ojca Adama, autorstwa Kuby :
http://picasaweb.google.pl/kubarodzen/20080409PogrzebOAdamaStudziSkiego

Social Sharing: Facebook Google Tweet This

14
kuba dnia kwietnia 10 2008 10:38:18

Mini fotogaleria z pogrzebu:
http://picasaweb.google. pl/kubarodzen/20080409Pogrzeb OAdamaStudziSkiego

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.