Nawigacja
Artykuły: Wędrownicze rozmyślania
Wędrujący Płomień: Wspólny szlak... Osobiste wspomnienie o Skrzętnym Gawronie

Tego artykułu miało nie być. W planach był przyszłoroczny zlot "Zarzewia" w Krakowie i świętowanie XV-lecia "Zielonej 25". Życie jednak lubi weryfikować plany...


Skrzętny Gawron: Wędrownik - echa d. forum ZHP

(...) Wędrownictwo to nic innego jak "szlak ku dorosłości". A właściwie, jej poszukiwanie.
Nabita złota lilijka ćwika oznaczać winna że harcerz to wyga gotowy do tej wędrówki.
Wręczenie naramiennika to przede wszystkim obrzęd, taki "dziarski okrzyk" wędrowca który ze swoim zaprzęgiem rusza "na poszukiwanie złota Alaski" ;)
Harcerz Orli, to już wytrwały wędrowiec, "świadomy szlaku".
Harcerz Rzeczypospolitej to ktoś, kto już "dotarł", kto znalazł swoje "złoto". Kto zna jego wartość, inną dla każdego z nas.
Ale to że je znalazł nie oznacza że skończył swoją wędrówkę. On (my) po prostu wyruszył na nowe szlaki.(...)


Piotrek Pojnar: Trzy Pióra

Trzy Pióra – Trzy rodzaje Głodu

 

Pewien myśliwy, polujący na pustyni na dzikie zwierzęta zobaczył, jak abba Antoni żartuje z braćmi i bardzo się zgorszył. Starzec więc, pragnąc go przekonać, że z braćmi trzeba postępować łagodnie, powiedział mu: 


hm. Jola Kreczmańska - Służba, ale jaka?

To tylko na pozór proste pytanie. Zacznijmy od miejsca służby w harcerstwie – to ona stanowi niezwykle ważny wyróżnik tego, kogo chcemy wychować. Chodzi o prospołeczną postawę, o to, by z harcerstwa wychodzili ludzie, dla których los innych, a nawet gotowość do poświęcenia czegoś dla innych była oczywistością. W ten sposób harcerstwo wpływa z jednej strony na kształt społeczeństwa przyszłości a z drugiej strony na pełnię życia, poczucie spełnienia naszych wychowanków. „Skaut musi uczynić ze swej gotowości do niesienia pomocy część swego codziennego życia, tak by automatycznie reagował w sytuacjach wymagających jego pomocy”. (**)


hm. Marian Antonik - Harcerstwo to nie hurtownia...

Przeczytałem niedawno w ”Czuwaj”, że harcerstwo zlotowe to odbicie naszego społeczeństwa i absolutnie się z tym nie zgadzam. Harcerstwo zlotowe to tylko obraz naszej bylejakości, słabości wychowawczej, wieloletnich zaniedbań w kształceniu drużynowych (a właściwie nie zaniedbań, tylko wyboru złego sposobu kształcenia).Tak, to był rzeczywiście obraz harcerstwa. Czy naprawdę był szokiem? Sądzę, że mógł być tylko dla tych, co to od lat opowiadają jaką jesteśmy fantastyczną organizacją (największą w Polsce) i że narzekają na tę organizację tylko malkontenci. Malkontenci to Ci starzy, co to jeszcze Małkowskiego pamiętają i nie rozumieją nowoczesnego świata.


pwd Sławek Nowiński: Czy opłaca się być uczciwym?

Czy opłaca sie być uczciwym?


 

Człowiek to niesamowita istota, istota pełna wiary, której nie jest łatwo zmienić sposób myslenia, która raz popchnięta w danym kierunku po prostu brnie przed siebie. Gdy o tym piszę jestem daleko od swej ojczyzny, przyjaciół czy niemal kogokolwiek znajomego, nikt mnie nie może oceniać, nikt mnie nie może rozliczyć, oprócz mnie samego. Opiszę dziś jak pewnej osobie gorycz mieszała się z dumą. Nazwijmy ją pan X.


Magda Lenartowicz: Wolność czy pozorne bezpieczeństwo?

Dwa słowa wyjaśnienia – o tym, dlaczego to co się dzieje w tej chwili w Polsce jest ważne, na tyle ważne, że wrzucam ciągle nowe posty, cytaty, relacje – choć na ogół unikam wrzucania postów nawiązujących do kwestii politycznych.

Więc dlaczego teraz?


Andrzej Glass: Jakie wartości wyniosłem z harcerstwa

Harcerstwo nauczyło mnie — ujmując sprawę w maksymalnym skrócie — dwóch rzeczy: służby i kształtowania swego charakteru. Są to, moim zdaniem, dwie podstawowe cechy harcerstwa. (...)


hm. Iza Staszczyszyn: hm. Janusz Sikorski - Gawędy Wilka Ojca

hm. Janusz Sikorski – Gawędy Wilka Ojca

 

Harcmistrz, który sięga po książkę z gawędami? Wstyd. Kpina. Strata czasu...

A może jednak nie?


hm. Iza Staszczyszyn: hm. Marek Gajdziński - HSW

hm. Marek Gajdziński  - Harcerski System Wychowania

 

 

Ha! Pozycja nomen omen już kultowa. Jak tutaj po nią nie sięgnąć po raz kolejny? Zwłaszcza będąc instruktorem harcerskim ;)?

Książka druha Gajdzińskiego w sposób doskonały opisuje wypracowaną przez harcerskich instruktorów harcerską metodę wychowawczą, opisuje ją zarówno pod kątem teoretycznym jak i praktycznym. Dlaczego warto sięgnąć po tą pozycję? ..


hm. Iza Staszczyszyn: Michel Houellebecq - Uległość

Michel Houellebecq  - Uległość


Powód, dla którego sięgnęłam po tą właśnie pozycję jest dość prozaiczny – stała u mnie na półce już od jakiegoś czasu. Kupiona w ramach poszerzania horyzontów, a także z ciekawości co też współczesna literatura francuska oferuje. ...


Wędrujący Płomień: Krzyż Harcerski czy kolejna przypinka?

Czy w ramach dyskusji nad nowym systemem metodycznym coś nam przypadkiem nie umknęło?


pwd Karolina Tabor: Tożsamość w harcerstwie

Kim jesteś? Polakiem, europejczykiem, uczniem, bratem i harcerzem.. Często patrzymy na siebie przez role społeczne, które pełnimy w życiu albo grupy, z którymi się identyfikujemy. Może cześć z nas może określić siebie jako posiadających tożsamość harcerską? Ale nie znajdziemy tutaj opisu jak to się dzieje ze przesiąkamy harcerstwem. Poniższy artykuł wskazuje na elementy metody harcerskiej jako bardzo istotne w procesie kształtowania tożsamości w życiu człowieka – zarówno osobistej, jak i społecznej. Może być ciekawy zarówno dla instruktorów, czy drużynowych jak i dla osób, które o harcerstwie wiedzą niewiele. Artykuł pokazuje jak ważne jest działanie zarówno w drużynie, jak i w zastępie, a także jak ważną rolę odgrywa indywidualna praca z harcerzami.


Sławek Nowiński HO: Harcerstwo: historia którą tworzymy

Aby zrozumieć moc Skatingu trzeba zacząć od początku od twórcy tego wszystkiego, od pierwszej iskry jaką wywołał Robert Baden-Powell.


BI-PI powierzając parę poważnych zadań młodym chłopcom zauważył coś, doszedł do pewnych wniosków na podstawie których wydał książkę dla żołnierzy. To również zainspirowało go do zorganizowania pierwszego obozu skautowego na podstawie którego wydał książkę "Scouting for Boys". I tak powstał zalążek Harcerstwa, chodź nie jestem pewien czy 100000 członków których zgromadził Bi-Pi można jeszcze nazwać zalążkiem.



hm Janusz Sikorski: Studiować, nie studiować ?
Kończysz właśnie szkołę średnią. Maturę zdałeś na całkiem niezłym poziomie. Wypadałoby więc iść na studia... Ale czy na pewno?